Pilotażowy program selektywnej zbiórki - w ramach projektu "Gospodarka odpadami komunalnymi w Toruniu" finansowanego ze środków Funduszu Spójności i Miejskiego Przedsiębiorstwo Oczyszczania - ruszył w listopadzie 2007 r. w niektórych budynkach Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej, SM Rubinkowo, SM Młodych Pracowników UMK i na os. Wrzosy. Objął on łącznie 10 tys. gospodarstw domowych i ok. 30 tys. osób.
Dostali darmowe 10-litrowe pojemniki na bioodpady i 15-litrowe worki na śmieci suche np. papier, tworzywa sztuczne oraz metale. W boksach śmietnikowych pojawiły się nowe pojemniki - brązowe na bioodpady oraz pozostałe odpady komunalne.
Teraz z podobnego programu będą mogli włączyć wszyscy mieszkańcy osiedli domków jednorodzinnych w Toruniu. Otrzymają darmowe brązowe pojemniki o pojemności 120 l. Zawitają do nich przedstawiciele MPO, którzy przedstawią szczegóły programu, a następnie podpiszą umowy. Łatwo ich rozpoznamy: będą mieć upoważnienia i stroje z logo MPO. Dzięki programowi na miejskie składowisko będzie trafiać mniej odpadów, a bioodpady, które stanowią ok. 30 proc. śmieci wytwarzanych w naszych domach, będą przetwarzane na nawóz lub posłużą do zakładania terenów zielonych.
Według unijnej dyrektywy z 1999 r. do końca 2010 r. maksymalny poziom odpadów ulegających biodegradacji, które trafiają na toruńskie składowisko, nie może przekroczyć "więcej niż 75 proc. wagowo całkowitej masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji" - czytamy na stronie MPO.
