www.pomorska.pl/bydgoszcz
Więcej aktualnych informacji z Bydgoszczy znajdziesz również na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz
- O Boże! A co to?- pytała starsza pani, idąca ulicą Mostową.
- Niech się pani nie martwi, nie będą bić - uspokajał inny przechodzień.
Mundury z epoki u wielu wzbudzały emocje, ale był to tylko happening, przygotowany z okazji 29. rocznicy bydgoskiego marca.
Zaczęło się od oficjalnych uroczystości, wręczania medali i składania kwiatów. Rano odbyła się msza święta w kościele na Placu Piastowskim, a po niej przedstawiciele Solidarnościów Indywidualnych złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą przy ulicy Dworcowej. Po południu w bibliotece przy Bełzy dziewiętnastu działaczom Solidarności - pracowniczej i rolników indywidualnych wręczono medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
- Oficjalna część była ważna. Jej rangę podniosła obecność Antoniego Mężydły i Jana Wyrowińskiego z Torunia, pokazując, że wydarzenia bydgoskie są częścią historii całego województwa, a nie tylko miasta.festiwal w pubie "Kubryk" przerósł moje oczekiwania. Myślałem, że moi koledzy, gustujący raczej w podniosłych hymnach, nie dotrwają do końca. Okazało się, że bawili się doskonale - mówi senator Jan Rulewski, jeden z bohaterów bydgoskiego marca.
Na Festiwal z Nutą Wolności przyjechali wykonawcy z całej Polski, Gdańska, Warszawy, Wrocławia i Olsztyna, ale także Torunia i Kowalewa Pomorskiego. Serca publiczności (i dwie równorzędne nagrody za zajęcie pierwszego miejsca) zdobyli jednak dwaj bydgoszczanie - Janusz Lyczmański (ojciec) i Leszek Lyczmański (syn). Pierwszy pisał piosenki dla podziemnej Solidarności. Drugi pisze je dla swojego zespołu Na Kocią Łapę. Co ciekawe, panowie występowali osobno, z własnymi programami.że w "Kubryku" czuło się atmosferę z epoki - między innymi za sprawą spekulantów, oferujących dolary i bony.
- Już przymierzam się do organizacji festiwalu na okrągłą, trzydziestą rocznicę. Mam nadzieję, że na szerszą skalę, z większym budżetem. Przyznam, że teraz nie było łatwo. Kiedy chodziłem od instytucji do instytucji, od firmy do firmy, wszędzie napotykałem zamknięte drzwi. Po sukcesie pierwszej edycji na pewno będzie nam łatwiej o sponsorów - tłumaczy Piotr Kubiak, organizator imprezy w "Kubryku", który planuje też wydać pamiątkową płytę, singiel z piosenką, nagraną z okazji wydarzeń sierpniowych.
Zdaniem Jana Rulewskiego doszło tylko do jednego zgrzytu. - Odwrócił się od nas ratusz, zostaliśmy kompletnie zignorowani. Myślę, że takie inicjatywy, jak wolnościowy festiwal, powinny być przez miasto wspierane - dodaje senator.
Lista odznaczonych: Elżbieta Bukowska, Józef Dernoga, Marian Fundament, Mieczysław Góra, Bolesław Kalisz, Jan Kołaczyński, Ewa Kowalska, Adolf Libersbach, Wojciech Obernikowicz, Stefan Oszewski, Tadeusz Pogoda, Grażyna Raszkowska-Łętowska, ks. Andrzej Regent, Jan Rulewski, Jerzy Szulc, Lech Tomaszewski, Włodzimierz Wdowiak i Jerzy Wieczorek.