https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wtedy wolność była w cenie... 29 rocznica bydgoskiego marca

(my)
Fot. Jarosław Pruss
Policjanci i zomowcy na Starym Rynku? Tym razem nikt nikogo nie pałował. Czas cofnął się, bo obchodziliśmy 29. rocznicę wydarzeń bydgoskich.

www.pomorska.pl/bydgoszcz

Więcej aktualnych informacji z Bydgoszczy znajdziesz również na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz

- O Boże! A co to?- pytała starsza pani, idąca ulicą Mostową.
- Niech się pani nie martwi, nie będą bić - uspokajał inny przechodzień.

Mundury z epoki u wielu wzbudzały emocje, ale był to tylko happening, przygotowany z okazji 29. rocznicy bydgoskiego marca.

Zaczęło się od oficjalnych uroczystości, wręczania medali i składania kwiatów. Rano odbyła się msza święta w kościele na Placu Piastowskim, a po niej przedstawiciele Solidarnościów Indywidualnych złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą przy ulicy Dworcowej. Po południu w bibliotece przy Bełzy dziewiętnastu działaczom Solidarności - pracowniczej i rolników indywidualnych wręczono medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

- Oficjalna część była ważna. Jej rangę podniosła obecność Antoniego Mężydły i Jana Wyrowińskiego z Torunia, pokazując, że wydarzenia bydgoskie są częścią historii całego województwa, a nie tylko miasta.festiwal w pubie "Kubryk" przerósł moje oczekiwania. Myślałem, że moi koledzy, gustujący raczej w podniosłych hymnach, nie dotrwają do końca. Okazało się, że bawili się doskonale - mówi senator Jan Rulewski, jeden z bohaterów bydgoskiego marca.

Na Festiwal z Nutą Wolności przyjechali wykonawcy z całej Polski, Gdańska, Warszawy, Wrocławia i Olsztyna, ale także Torunia i Kowalewa Pomorskiego. Serca publiczności (i dwie równorzędne nagrody za zajęcie pierwszego miejsca) zdobyli jednak dwaj bydgoszczanie - Janusz Lyczmański (ojciec) i Leszek Lyczmański (syn). Pierwszy pisał piosenki dla podziemnej Solidarności. Drugi pisze je dla swojego zespołu Na Kocią Łapę. Co ciekawe, panowie występowali osobno, z własnymi programami.że w "Kubryku" czuło się atmosferę z epoki - między innymi za sprawą spekulantów, oferujących dolary i bony.

- Już przymierzam się do organizacji festiwalu na okrągłą, trzydziestą rocznicę. Mam nadzieję, że na szerszą skalę, z większym budżetem. Przyznam, że teraz nie było łatwo. Kiedy chodziłem od instytucji do instytucji, od firmy do firmy, wszędzie napotykałem zamknięte drzwi. Po sukcesie pierwszej edycji na pewno będzie nam łatwiej o sponsorów - tłumaczy Piotr Kubiak, organizator imprezy w "Kubryku", który planuje też wydać pamiątkową płytę, singiel z piosenką, nagraną z okazji wydarzeń sierpniowych.

Zdaniem Jana Rulewskiego doszło tylko do jednego zgrzytu. - Odwrócił się od nas ratusz, zostaliśmy kompletnie zignorowani. Myślę, że takie inicjatywy, jak wolnościowy festiwal, powinny być przez miasto wspierane - dodaje senator.

Lista odznaczonych: Elżbieta Bukowska, Józef Dernoga, Marian Fundament, Mieczysław Góra, Bolesław Kalisz, Jan Kołaczyński, Ewa Kowalska, Adolf Libersbach, Wojciech Obernikowicz, Stefan Oszewski, Tadeusz Pogoda, Grażyna Raszkowska-Łętowska, ks. Andrzej Regent, Jan Rulewski, Jerzy Szulc, Lech Tomaszewski, Włodzimierz Wdowiak i Jerzy Wieczorek.

Komentarze 17

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

~bydgoszczanin~
W dniu 24.03.2010 o 15:08, Mischiefter napisał:

Nie budujmy ludziom pomników za ich życia !!!


Co racja,to racja.Tylko nie do wszystkich to dociera.
M
Mischiefter
Nie budujmy ludziom pomników za ich życia !!!
~czytelnik~
W dniu 22.03.2010 o 10:05, ~Bydgoszczanin~ napisał:

Skandal to by był,gdyby ratusz chciał sponsorować te wygłupy Rulewskiego! Rzeczywiście Bydgoszcz wiwatowała na jegocześć!! to było widać. Według Rulewskiego jest co świętować. A według mnie Rulewski powinien iść w skarpetkachi z posypaną głową za to zmarnowanie tysięcy miejsc pracy i ludzi którzy tam pracowali.Czym ty się człowieku chwalisz?Oprócz tego,że sam się nachapałeś ,to nic innego nie zrobiłeś!! Nawet A. Tokarczuk nie chce mieć z tobą nic wspólnego!On doskonale wie jak to wszystko wtedy wyglądało.Szkoda że nie chce mówić! Następny taki bajzel zrób na swoimpodwórku.Może sąsiedzi nie wywiozą cię na taczce!WitamMiałem możliwość oglądania w tv sprawozdania z zajść bydgoskich 29 lat temu.To był cyrk w wykonaniu Rulewskiego.To wstyd,że chłop dostał po łbie a podniósł krzyk jak by ściągali z niego skórę.Tego zachowania powinien się wstydzić.

~gość~
W dniu 23.03.2010 o 21:20, ~Bydgoszczanin~ napisał:

Pokazać jak to wredna milicja pałowała obrońców robotników.Tylko że robotnicy dzisiaj są i żyją w biedzie,a obrońcy?Obrońcy wzieli odszkodowania,zrobili często lewe interesy,obwiesili się "chlebowymi" orderami (patrz ostatnie dekoracje)I się śmieją z głupoli.Od czasu do czasu trzeba zrobić taką popisówkę.Zbliżają się wybory,nieprawdaż?



Niby happening o harakterze historycznym, ale też i inny wydźwięk ma, swego rodzaju batem na niepokorne społeczestwo, tym brdziej że ostanio głośno domagała się przywrócenia milicyjnych uprawnień i mozliwości lania bez podania przyczyny/ A może to na postrach było, a wybory blisko i nie ma że boli ... ludzie muszą wiedzieć na kogo najzdrowiej głos oddać !!!
~Bydgoszczanin~
W dniu 22.03.2010 o 16:37, zorientowany napisał:

bydgoszczaninie: jezeli mowisz ze byles swiadkiem (rozumiem, ze skoro sie tym chwalisz to nie jedynie biernym) to domyslam sie o co walczyles. Wiec prosze Cie nie mow ze ktos nie moze o czyms mowic albo pisac bo ma inne zdanie niz Ty. Czyz nie o to walczyles, zeby kazdy mogl sie wypowiedziec?? A byles na tym festiwalu ze wiesz co tam bylo? Wystapila tam glownie mlodziez ktora gdyby nie takie inicjatywy w ogole nie bedzie pamietac o historii


Rzeczywiście byłem świadkiem tamtych wydarzeń i się tym nie chwalę bo niema czym! My wtedy walczyliśmy o inną Polskę!
Polskę która miała być sprawiedliwa dla wszystkich! Pamiętacie postulaty sierpniowe? Co z nich zostało? Nic dosłownie nic.
Czy ja zabraniam komuś o tym pisać albo mówić?Nigdzie się w ten sposób nie wypowiadałem.Jestem przeciwny wydawaniu
publicznych pieniędzy na takie hece.Nie zastanowiło was to że Wałęsa olał ten "festiwal" ,że nie było A.Tokarczuka i innych
czynnych uczestników tamtych wydarzeń? Nie jest żadną sztuką zaprosić "swoich" i zrobić "historię"tamtych czasów.
Pokazać jak to wredna milicja pałowała obrońców robotników.Tylko że robotnicy dzisiaj są i żyją w biedzie,a obrońcy?
Obrońcy wzieli odszkodowania,zrobili często lewe interesy,obwiesili się "chlebowymi" orderami (patrz ostatnie dekoracje)
I się śmieją z głupoli.Od czasu do czasu trzeba zrobić taką popisówkę.Zbliżają się wybory,nieprawdaż?
G
Gość
Czy to prawada .ze podatnikow wojewodzkich Festiwal pamieci Jana kosztowal ok 50 tys zl?????
m
młody bydgoszczanin
Tak się składa, że byłem na tym festiwalu i jestem pod ogromnym wrażeniem. Może nie wszystko było profesjonalnie zorganizowane, ale jako człowiekowi który nie miał okazji brać udziału w tamtych wydarzeniach, udało mi się poczuć klimat tamtych czasów (dziękuję organizatorom).

Stroje, scenografia, młodzi ludzie śpiewający wolnościowe piosenki! Marszałek, Senator RP, uczestnicy tamtych wydarzeń na jedenj sali z młodzieżą...

Wielki szacunek.
z
zorientowany
bydgoszczaninie: jezeli mowisz ze byles swiadkiem (rozumiem, ze skoro sie tym chwalisz to nie jedynie biernym) to domyslam sie o co walczyles. Wiec prosze Cie nie mow ze ktos nie moze o czyms mowic albo pisac bo ma inne zdanie niz Ty. Czyz nie o to walczyles, zeby kazdy mogl sie wypowiedziec?? A byles na tym festiwalu ze wiesz co tam bylo? Wystapila tam glownie mlodziez ktora gdyby nie takie inicjatywy w ogole nie bedzie pamietac o historii
~Bydgoszczanin~
W dniu 22.03.2010 o 14:07, Brunet napisał:

Ale jakie to ma dziś znaczenie?


Ano takie, że my wszyscy mamy ponosić koszty ich "aktorskich" popisów. Jako świadek tamtych wydarzeń nie wyrażam
zgody.Miasto ma ważniejsze potrzeby,niż osoba Rulewskiego.
B
Brunet
W dniu 22.03.2010 o 14:04, ~bydgoszczanin~ napisał:

Festiwal jak to ładnie brzmi! Zorganizowali go zwykli ludzie! Jeszcze ładniej! I miasto powinno promować (czyt. płacić) zatakie przedsięwzięcie.Jest tylko jedno pytanie. Prosił was ktoś żebyście ludzi uszczęśliwiali na siłę i jeszcze bezczelnie żądali za to pieniędzy? Myślicie że bydgoszczanie są tacy głupi i nie pamiętają tego co się wtedy działo? Wtedy tamtewydarzenia miały służyć przede wszystkim ludziom pracy! A komu służą? Jeszcze będziesz twierdził,że to nie są wygłupy?Jeżeli jesteś za młody i nie pamiętasz tamtych czasów,to sieć cicho i się nie mądruj.



Ale jakie to ma dziś znaczenie?
~bydgoszczanin~
W dniu 22.03.2010 o 12:21, zorientowany napisał:

To nie były żadne wygłupy senatora Rulewskiego tylko festiwal, który wymyslili i zorganizowali zwykli ludzi. Miasto powinno promować tego typu przedsięwzięcia !


Festiwal jak to ładnie brzmi! Zorganizowali go zwykli ludzie! Jeszcze ładniej! I miasto powinno promować (czyt. płacić) za
takie przedsięwzięcie.Jest tylko jedno pytanie. Prosił was ktoś żebyście ludzi uszczęśliwiali na siłę i jeszcze bezczelnie
żądali za to pieniędzy? Myślicie że bydgoszczanie są tacy głupi i nie pamiętają tego co się wtedy działo? Wtedy tamte
wydarzenia miały służyć przede wszystkim ludziom pracy! A komu służą? Jeszcze będziesz twierdził,że to nie są wygłupy?
Jeżeli jesteś za młody i nie pamiętasz tamtych czasów,to sieć cicho i się nie mądruj.
~gość~
- O Boże! A co to?- pytała starsza pani, idąca ulicą Mostową.
- Niech się pani nie martwi, nie będą bić - uspokajał inny przechodzień.

Nigdy nic nie wiadomo? Historia ma to do sie siebie, że powatarzać się lubi ... tym bardziej, że taki nacisk ostatnio i wielkie chęci powrotu do starych sprawdzonych metod?
z
zorientowany
To nie były żadne wygłupy senatora Rulewskiego tylko festiwal, który wymyslili i zorganizowali zwykli ludzi. Miasto powinno promować tego typu przedsięwzięcia !
d
dora
Pomimo wielu wpadek J. Rulewskiego typu podatek katastralny w okresie rządów J. Olszewskiego ,który na szczęście nie dopuścił do tego kuriozum ,wyłuskanie H. Suchockiej na premiera kraju ,sądziłam ,że Rulewski trochę spoważniał. Niestety jego zachwyt w sprawie metropolii z toruniem i obecne wygłupy w których podnieca się sam sobą zapominając o tych którzy ponieśli najwieksze straty ,w moich oczach dyskwalifikuje go zupełnie. Wstyd mi ,że głosowałam na niego i namówiłam rodzinę w ostatnich wyborach .
~Bydgoszczanin~
Skandal to by był,gdyby ratusz chciał sponsorować te wygłupy Rulewskiego! Rzeczywiście Bydgoszcz wiwatowała na jego
cześć!! to było widać. Według Rulewskiego jest co świętować. A według mnie Rulewski powinien iść w skarpetkach
i z posypaną głową za to zmarnowanie tysięcy miejsc pracy i ludzi którzy tam pracowali.Czym ty się człowieku chwalisz?
Oprócz tego,że sam się nachapałeś ,to nic innego nie zrobiłeś!! Nawet A. Tokarczuk nie chce mieć z tobą nic wspólnego!
On doskonale wie jak to wszystko wtedy wyglądało.Szkoda że nie chce mówić! Następny taki bajzel zrób na swoim
podwórku.Może sąsiedzi nie wywiozą cię na taczce!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska