Spis treści
Co to jest elektrofumigator i jak działa wtyczka na komary?
Letnie wieczory i noce skutecznie mogą uprzykrzyć komary, dlatego bronimy się przed nimi na różne sposoby. Jednym nich są tak zwane elektrofumigatory. Pod tą skomplikowaną nazwą kryją się niewielkie urządzenia. Mają postać wtyczki, którą wkłada się do gniazdka, wcześniej należy tylko umocować załączoną buteleczkę z płynem lub włożyć wkład. Substancje czynne ogrzewają się, parują i likwidują komary. Najczęściej są bezwonne, więc ich nie zauważamy.
Często określa się je po prostu, jako „wtyczkę na komary”. Takie urządzenia można kupić niemal w każdym markecie, są też dostępne przez internet. Kosztują od niecałych 20 do trochę ponad 30 zł, nie są więc bardzo kosztowne. Ich montaż też jest na tyle prosty, że można to zrobić intuicyjnie lub tylko zerkając na załączony rysunek.
Substancje niebezpieczne we wtyczkach na komary
I choć producenci zalecają, że „należy zapoznać się etykietą lub ulotką”, w praktyce rzadko to robimy. Tym bardziej że wielkość druku nie zachęca do czytania. To jednak błąd, bo elektrofumigatory zawierają substancje owadobójcze, które mogą zaszkodzić nie tylko tym owadom, a producenci przed tym wyraźnie ostrzegają.
We wtyczkach na komary najczęściej znajdują się takie substancje jak:
praletryna,
transflutryna,
permetryna.
Są to pyretroidy/pyretryny – toksyczne dla kotów, ryb oraz innych organizmów wodnych.
Czasem występuje też butotlenek piperonylu, który jest substancją pochodzenia roślinnego, a wspomaga działanie owadobójcze.
W informacjach na opakowaniu lub w dołączonych ulotkach znajdziesz dokładne zalecenia. Trzeba na nie zwrócić uwagę także przy wtyczkach, które zawierają substancje roślinne, bo niekiedy również w nich znajdują się pyretroidy/pyretryny.
Te środki ostrożności musisz zachować
Oto podstawowe zalecenia, których naprawdę warto przestrzegać. Uwaga: zależą one od produktu, nie wszystkie ostrzeżenia dotyczą każdego z nich:
Nie używać urządzenia w pomieszczeniu, w którym przebywają:
dzieci poniżej pierwszego roku życia – tu nawet na urządzeniach przeznaczonych do pokojów dziecięcych lub „dla dzieci” jest informacja o wieku; zwróć na to uwagę, bo szata graficzna pudełek często przyciąga oko na tyle, że nie czyta się napisu „od pierwszego roku życia”, który znajduje się na opakowaniu;
kobiety w ciąży;
osoby chore, alergicy.
Nie stosować produktu w miejscach, w których może on mieć kontakt z żywnością, wodą przeznaczoną do spożycia, paszą, przyborami mającymi kontakt z żywnością.
W czasie stosowania produktu wyłączyć filtr powietrza w akwariach znajdujących się w pomieszczeniu.
Przed zastosowaniem produktu usunąć lub przykryć terraria, akwaria i zbiorniki z wodą, wynieść klatki ze zwierzętami.
Trzymać koty z dala od obszarów poddanych działaniu produktu. Ze względu na szczególną wrażliwość tych zwierząt na pyretroidy/pyretryny produkt może powodować poważne niepożądane reakcje u kotów.
Szczególnie niebezpieczną, nawet śmiertelnie, sytuacją jest połknięcie środka, a także dostanie do organizmu przez drogi oddechowe. Dlatego trzeba go trzymać poza zasięgiem dzieci (i zwierząt). Natomiast użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem i zalecanych przez producenta środków ostrożności jest bezpieczne dla ludzi.
O tym również pamiętaj, stosując urządzenia na komary
Trzeba również przestrzegać zaleceń dotyczących użytkowania, czyli:
W przypadku urządzeń z płynem należy je włączyć do gniazdka 230 V tak, aby butelka znajdowała się w pozycji pionowej.
Po użyciu elektrofumigatora umyj ręce.
Urządzenia należy używać przy otwartych oknach lub po zabiegu dokładnie przewietrzyć.
Nie przykrywaj urządzenia, nie dopuszczaj do kontaktu z materiałami palnymi i wodą.
Podczas działania nie dotykaj metalowymi przedmiotami i mokrymi rękoma.
Nie przekraczaj czasu, kiedy urządzenie jest włączone do gniazdka (najczęściej jest to 8-10 godzin, niektóre urządzenia mają wyłącznik, więc nie trzeba ich wyjmować).
Poza tym resztek substancji nie można, np. wylać do kanalizacji, nie może ona też trafić do wód powierzchniowych, a buteleczka po płynie powinna trafić do punktu selektywnej zbiórki odpadów (natomiast wtyczka do elektrośmieci, z tym że sama wtyczka jest wielokrotnego użytku).
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wachowicz ściągnęła makijaż i pokazała plamy na dłoniach! Ledwo da się ją rozpoznać
- Warszawiacy zaniemówią, gdy zobaczą, co zrobi Rutkowski. Szok i niedowierzanie
- Allan nie wpuścił Edyty do mieszkania! Ale go obsztorcowała! | ZDJĘCIA
- Janachowska walczy jak lwica o pozycję w Polsacie. Ujawniamy zakulisowe porachunki