W urzędach stanu cywilnego w regionie przyznają, że lista najpopularniejszych imion jest od lat niemal taka sama. Zmienia się tylko ich kolejność, tzn. w jednym roku np. rodzi się najwięcej Szymonów, w innym Jakubów, a w kolejnym Antonich. Raz na pierwszym miejscu jest imię Lena, a w następnym roku przegania ją Maja, a dwa lata później numerem jeden jest Zuzanna. - W 2015 roku w Bydgoszczy najwięcej rodziców nadało córeczkom imię Maja. Dziewczynek o tym imieniu urodziło się 121 - mówi Iwona Gassowska, kierownik USC w Bydgoszczy.
Szymon z Mają królują teraz na porodówkach [najpopularniejsze imiona]
Kolejne najpopularniejsze imiona to: Lena (113) oraz Zuzanna i Zofia (po 108). Wśród chłopców królowało imię Szymon (102), a kolejne miejsca zajęły: Filip (99), Jakub (92) oraz Mikołaj (91).
Dla porównania, w pierwszym półroczu 2016 roku najwięcej rodziców z Bydgoszczy dla swoich pociech wybrało następujące imiona: Maja (79), Zuzanna (72), Zofia (61), Alicja (58), Franciszek i Jan (po 64), Jakub (62), Szymon (60) i Aleksander (56).
Z kolei w okresie od stycznia do końca czerwca tego roku we Włocławku wśród dziewczynek najczęściej nadawanym imieniem była Zuzanna (37), Alicja (28), Maja, Lena i Amelia (po 25). Chłopcy najczęściej otrzymywali imię Szymon (30), Jakub (23), Antoni (22), Wojciech (22) oraz Jan (21).
Wielu rodziców w regionie, wybierając imię dla swojej pociechy, wykazuje się większą fantazją. Mogą poszaleć, bo od 1 marca ubiegłego roku pozwalają im na to przepisy. Tego dnia bowiem weszła w życie ustawa mówiąca o tym, że rodzice mający obywatelstwo polskie mogą wybrać dla swojego dziecka dowolne imię obcojęzyczne, a nie tylko polskie, jak było przed zmianą przepisów. Imię nie może być jednak zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające.
Dane z USC pokazują, że wśród obco brzmiących imion dominują te anglojęzyczne. Jednak dzieci otrzymują też takie, które są popularne dla obywateli państw Unii Europejskiej i państw trzecich. Na nadanie nietypowego imienia najczęściej decydują się małżeństwa czy związki mieszane, w których jeden z partnerów jest obcokrajowcem.
Rodzice, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości, decydując się na wybór imienia, mogą skonsultować się z kierownikiem dowolnego urzędu stanu cywilnego. Kierownik USC zadecyduje o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy.
Jakie nietypowe imiona otrzymały maluszki w naszym regionie?
W 2015 roku na świat przyszły: Samanta, Mia, Lilia, Ines, Hana i Mila. Do USC zgłoszono też aż 24 Brajanów i 9 Bryanów, 11 Leo oraz 7 Xavierów.
Niektórzy rodzice zdecydowali się na imię w języku angielskim, np. Victoria, Vanessa, Max, Maximilian, Alexander David, Martin czy Alex.
Zobacz także: Najciekawsze imiona dzieci gwiazd
źródło: Agencja TVN/x-news