Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybierz się na spacer po Inowrocławiu z... Mironem Białoszewskim

(dan)
Spacer odbędzie się 25 stycznia. Start o godzinie 11 z Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.
Spacer odbędzie się 25 stycznia. Start o godzinie 11 z Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Nadesłane
Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zaprasza na kolejny spacer w przeszłość. Tym razem przewodnikiem będzie "Zawał", wydana w 1977 roku książka Mirona Białoszewskiego.

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zaprasza na kolejny spacer w przeszłość. Tym razem przewodnikiem będzie "Zawał", wydana w 1977 roku książka Mirona Białoszewskiego.

Pobyt Mirona Białoszewskiego w naszym mieście zaowocował liczącym 201 stron dziennikiem, którego niemal połowa dotyczy czasu rozpiętego w Inowrocławiu pomiędzy 3 a 30 stycznia 1975 roku

- Dokładnie 45 lat temu w Inowrocławiu, na kuracji, przebywał ten jeden z największych polskich poetów drugiej połowy XX wieku. Pobyt Mirona Białoszewskiego w naszym mieście zaowocował liczącym 201 stron dziennikiem, którego niemal połowa dotyczy czasu rozpiętego w Inowrocławiu pomiędzy 3 a 30 stycznia 1975 roku. Spacerując ulicami Inowrocławia odczytamy fragmenty książki. Może odkryjemy jak napisał Miron: Inowrocław niewiadomy – zupełnie nieznany - zachęca Marcin Wroźniak, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocłaiwu.

Spacer odbędzie się 25 stycznia. Start o godzinie 11 z Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Wczoraj (19 listopada), podczas gali wieńczącej  tegoroczne 27 Europejskie Dni Dziedzictwa uhonorowane zostało Muzeum im. Jana Kasprowicza. Spotkania, warsztaty, inscenizacje, spacery, konkursy, wycieczki i zabawy – to tylko niektóre z wydarzeń, które odbyły się w ramach tegorocznego święta otwartych zabytków. Przez dwa weekendy września we wszystkich województwach można było wziąć udział w około 1000. wydarzeń kulturalno-edukacyjnych. W 27. edycję EDD zaangażowanych było prawie 400 miejscowości!- Zorganizowany przez muzeum we współpracy z Archiwum Państwowym w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu, w dniu 7 września, spacer zatytułowany "Wiatr od Gdyni, czyli o modernistycznej architekturze ul. Solankowej w Inowrocławiu” zaliczony został do grona najciekawszych wydarzeń i uhonorowany wyróżnieniem - podkreśla Marcin Woźniak, kustosz  Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.Warto podkreślić, że z województwa Kujawsko-Pomorskiego laureatami zostały również Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu, Wąbrzeski Dom Kultury, Dom Kultury w Górsku.Na zdjęciach nagrodzony deszczowy spacer w Inowrocławiu.

Wyróżnienie dla Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

W sobotnie popołudnie, 31 sierpnia, w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu uroczyście otwarto niezwykłą Wystawę Sztuki Polskiej z kolekcji Antoniego Michalaka "Moi Współcześni - Nasi Współcześni". W muzeum możemy podziewać między innymi prace Stanisława Wyspiańskiego, Juliusza Kossaka i Andrzeja Wróblewskiego. Wystawa obejmuje również ponad 100 prac takich artystów jak: Tadeusz Kantor, Edward Okuń, Włodzimierz Pawlak, Tomasz Tatarczyk, Leon Tarasewicz, Wojciech Fangor, Alina Sapocznikow i Katarzyna Kobro. Wiele dzieł z kolekcji eksponowanych było wcześniej poza granicami kraju. Od 1 września wystawa będzie dostępna w godzinach funkcjonowania muzeum aż do 31 grudnia 2019 roku.Przypomnijmy więc, że w soboty i niedziele muzeum czynne jest od godziny 10 do 16, a od wtorku do piątku - od 10 do 17.

Niezwykła wystawa dzieł sztuki w Inowrocławiu [wernisaż, zdjęcia]

Sporo się działo w trakcie dzisiejszych imienin Jana Kasprowicza, pochodzącego z Szymborza poety, piewcy Kujaw. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej za duszę poety w kościele pw. św. Antoniego w Szymborzu. Następnie goście przeszli do Domu Rodzinnego Jana Kasprowicza, gdzie tworzony jest właśnie ogródek poety. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Kasprowicza  zaprezentowali jego "kwietne wiersze", a następnie przed muzealnym domkiem posadzili kwiaty nasturcji, słoneczników, malw. Są to kwiaty, o których Jan Kasprowicz pisał w swoich wierszach. Uczniowie złożyli też zapewnienie, że będą opiekować się ogródkiem, w którym bawił się mały Janek. Wreszcie goście imienin ze śpiewem na ustach w świętojańskim korowodzie przeszli nad miejscowy staw i  wypuścili wianki na wodę.Potem odbyła się jeszcze krótka akademia przy najstarszym upamiętnieniu poety, tablicy z 1927 roku, która znajduje się na murach szymborskiej szkoły. Całość zakończyło imieninowe przyjęcie zorganizowane w Szkole Podstawowej nr 10.

Imieniny Jana Kasprowicza w inowrocławskim Szymborzu [zdjęcia, wideo]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska