Wyróżnienia te przyznały mu Politechnika Poznańska oraz Uniwersytet Babeş-Bolyai w Cluj-Napoca (Rumunia), doceniając jego ogromny wkład w rozwój nauki, szczególnie w dziedzinie chemii analitycznej.
W Poznaniu i w Rumunii
Pierwsza z uroczystości miała miejsce na Politechnice Poznańskiej. Poznań docenił szczególnie osiągnięcia oraz zaangażowanie profesora w rozwój edukacji i badań w dziedzinie chromatografii. Kolejne wyróżnienie naukowiec odebrał na Uniwersytecie Babeş-Bolyai w Cluj-Napoca. W ten sposób rumuńska uczelnia doceniła głównie jego wkład rozwój chemii analitycznej na arenie międzynarodowej.
Patenty, publikacje, cytowania
Prof. Buszewski jest absolwentem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Po ukończeniu studiów przeniósł się do Torunia, gdzie rozwijał karierę naukową. Od 2002 roku kierował katedrą chemii środowiska i bioanalityki. Jego zainteresowania obejmują szeroki zakres tematów, w tym chromatografię, fizykochemię zjawisk powierzchniowych, spektroskopię oraz chemometrię.
Dorobek naukowy Bogusława Buszewskiego to ponad 1000 publikacji naukowych i 58 patentów. Toruński uczony jest jednym z najczęściej cytowanych polskich chemików. Na podstawie bazy Google Scholar, jego prace zostały cytowane ponad 31 000 razy, co przekłada się na indeks h wynoszący 78. W bazie SCOPUS liczba jego publikacji wynosi 777, a liczba cytowań – 22 400 (indeks h = 67).
Dziedzictwo Czochralskiego
Prof. Buszewski prowadził badania na wielu renomowanych uczelniach na całym świecie, w tym w Niemczech, Szwecji, USA, Japonii, i innych krajach. Był prezesem Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz pełnił funkcję prezydenta European Society for Separation Science. Jest także członkiem rzeczywistym PAN i European Academy of Sciences and Art. Jest również promotorem wielu prac doktorskich i habilitacyjnych.
Prof. Buszewski jest również pomysłodawcą Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego im. prof. Jana Czochralskiego w Toruniu, którym aktualnie kieruje.
