Ceremonia rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim. Po tej zwyczajowej części, goście przenieśli się do uniwersyteckiej Auli, gdzie odbyły się główne uroczystości. Wyjątkowe, bo połączone z rozpoczęciem kolejnej (trzeciej!) kadencji rektora prof. Andrzeja Tretyna. Insygnia przekazał mu ustępujący rektor, prof. Andrzej Sokala.
Indywidualność, inkluzywność, rozwój
W swoim inauguracyjnym wystąpieniu prof. Tretyn przedstawił strategię rozwoju uczelni:
– Program rozwoju oparliśmy na trzech zasadach – otwartości, autonomii i samorządności akademickiej, które stosować będziemy w każdym obszarze działalności naszego Uniwersytetu i na każdym poziomie – mówił nowy rektor. - Siłą rozwoju uniwersytetu powinny być nie tylko sprawdzone rozwiązania, ogólnie obowiązujące procedury i przyjęte wzory, ale także to, co od nich odbiega – indywidualność, traktowana nie jako zaprzeczenie wspólnoty akademickiej i jej harmonijnego rozwoju, lecz jako otwartość na nowatorskie działania i inkluzywność osób o odmiennych potrzebach i ścieżkach kariery.
Według prof. Tretyna rozwój uczelni powinien opierać się nie tylko na sprawdzonych procedurach, ale także „na otwartości na innowacje oraz indywidualność studentów i pracowników naukowych”.
Rektor wskazał przede wszystkim na badania nad sztuczna inteligencją, które mają być jedna z osi rozwoju uczelni.
Uniwersytet dla miasta, miasto dla uniwersytetu
Prof. Tretyn zwrócił uwagę na konieczność oddziaływania przez uczelnię na miasto i region. W dniu inauguracji, wraz z prezydentem Torunia, Pawłem Gulewski, podpisał porozumienie o współpracy naukowo-dydaktycznej między uniwersytetem a miastem, którego efektem maja być m.in. wspólne projekty badawcze, artystyczne oraz wydarzenia kulturalne.
– Współdziałanie miasta i uniwersytetu to nasz wspólny cel – władz Torunia i kolegium rektorskiego podkreślał Paweł Gulewski. - Chciałbym, aby ten cel zjednoczył całą społeczność akademicką, od profesorów do studentów, ażeby stał się ważnym fundamentem toruńskiej wspólnoty.
Nagrody i rocznice
Podczas inauguracji wręczono także wyróżnienia dla najlepszych studentów. Za najlepszego absolwenta UMK w minionym roku uznano mgr. inż. Mateusza Kowalskiego, który ukończył studia II stopnia na kierunku gospodarka przestrzenna i geozarządzanie ze średnią ocen 4,93. Najlepszą studentką UMK została Qiwen Liang, studentka II roku filologii polskiej jako obcej. Osiągnęła ona równie wysoką średnią oraz wykazała się wyjątkową aktywnością naukową, artystyczną i organizacyjną na arenie międzynarodowej.
W rozpoczynającym się roku akademickim UMK świętować będzie aż trzy rocznice: 40-lecia powstania Akademii Medycznej w Bydgoszczy i 20-lecia jej połączenia z UMK oraz 80-lecia istnienia Uniwersytetu.
Uroczystość uświetnił wykład inauguracyjny prof. Arkadiusza Jawienia, chirurga naczyniowego z Collegium Medicum UMK pt. "Chirurg naczyniowy – hydraulik ludzkiego ciała i policjant drogowy".
