Głosować poza granicami Polski mogą zarówno osoby stale mieszkające w innym kraju, ale także ci, którzy tylko czasowo przebywają za granicą.
Warunkiem niezbędnym, by głosować poza granicami kraju jest osobiste zgłoszenie do spisu wyborców. Można tego dokonać ustnie, pisemnie, telegraficznie, telefonicznie lub w formie elektronicznej. Zgłoszenie powinno zawierać nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, miejsce pobytu wyborcy za granicą, numer polskiego paszportu, miejsce i datę jego wydania, a w przypadku obywateli polskich czasowo przebywających za granicą - miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców w kraju.
Przeczytaj także: Prawybory prezydenckie 2015 w woj. kujawsko-pomorskim
Polacy mieszkający za granicą mają również możliwość głosowania korespondencyjnego. W celu oddania głosu w takiej formie należy dokonać zgłoszenia najpóźniej na 15 dni przed datą wyborów. Oprócz danych wymaganych przy normalnym zgłoszeniu należy wskazać ponadto adres, na który ma zostać wysłany pakiet wyborczy, albo zadeklarować, że odbierze się go osobiście. Głos należy odesłać lub oddać osobiście w terminie wskazanym przez konsula.
Inną możliwością oddania głosu przebywając poza granicami Polski jest pobranie z urzędu gminy zaświadczenia, umożliwiającego głosowanie poza miejscem zamieszkania. Osoby posiadające takie zaświadczenie nie muszą dokonywać zgłoszenia do spisu wyborców prowadzonego przez konsula.
Czytaj e-wydanie »