
Wybory Prezydenckie 2020. To musisz wiedzieć o głosowaniu
Wybory prezydenta RP w maju będą wyłącznie korespondencyjne. Mogą też odbyć się tydzień później niż zarządzono. Zmiany w prawie wyborczym uchwalano w błyskawicznym tempie, z lekceważeniem prawa, łamiąc ustawy i regulamin, o konstytucji nie wspominając.
Jak szczegółowo będą przebiegać wybory? Czytaj na kolejnych slajdach >>>

Wybory Prezydenckie 2020. To musisz wiedzieć o głosowaniu
Prezydenta RP wybierać mamy wrzucając głos do skrzynki ustawionej gdzieś przez pocztę. Nie będzie wielu komisji obwodowych, tylko jedna gminna. Ale na razie tysiące komisji obwodowych w kraju trzeba powołać, bo zmiany w przepisach nie weszły jeszcze w życie.
Przypomnijmy jednak burzliwy poniedziałek w Sejmie, bo ważne głosowania odbywały się - jak zwykle - późno wieczorem. Najpierw nieoczekiwanie posłowie odrzucili projekt PiS wprowadzający głosowanie wyłącznie korespondencyjne w tegorocznych wyborach prezydenta. Głosów "za" i "przeciw" było po równo, bo 3 posłów PiS głosowało przeciw. Tłumaczyli, że system źle zakwalifikował ich głosy.
Kilka godzin później pojawił się następny projekt PiS, niewiele różniący się od wcześniejszego. Tym razem 3 posłów opozycji (1 z PO i 2 z PSL) głosowało przeciw jego odrzuceniu. To były kluczowe trzy głosy, gdyby nie one projekt nie zyskałby większości.

Wybory prezydenckie 2020 - kopertowe
Ostatecznie w poniedziałek wieczorem rządzący uchwalili ustawę, która w zasadniczy sposób zmienia tegoroczne wybory prezydenckie.
Głosowanie będzie wyłącznie korespondencyjne (I i II tura). Wyborca "z urzędu" do skrzynki pocztowej dostanie pakiet wyborczy.
W pakiecie będzie:
- karta do głosowania
- karta na kopertę do głosowania
- koperta zwrotna
- oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie
- instrukcja, jak głosować korespondencyjnie.
Poczta dostarczy pakiety między 7. a 1. dniem przed wyborami.

Wybory Prezydenckie 2020. Jak głosujemy korespondencyjnie?
Na karcie do głosowania zaznaczamy, na kogo głosujemy, wkładamy do koperty na kartę do głosowania i zaklejamy. Wypełniamy oświadczenie o osobistym i tajnym głosowaniu, wpisujemy swoje imię, nazwisko i PESEL.
Zaklejoną kopertę na kartę do głosowania razem z oświadczeniem wkładamy do koperty zwrotnej, zaklejamy i sami albo za czyimś pośrednictwem w wyborczą niedziele w godz. 6-20 wrzucamy do specjalnych skrzynek, przygotowanych przez pocztę. Trzeba to zrobić w gminie, w której jest się umieszczonym w spisie wyborców.