Wybory prezydenckie 2020 - jak głosować?
Wybory prezydenckie w Polsce zgodnie z przepisami trwać będą w niedzielę (28 czerwca) od godziny 7 do 21. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, wybory prezydenckie a wraz z nimi cisza wyborcza zakończą się w niedzielę (28 czerwca) o godz. 21.00
Głosowanie w dniu wyborów prezydenckich może zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, które utrudniają bądź paraliżują pracę obwodowej komisji wyborczej i wykluczają lub w poważnym stopniu ograniczają dotarcie wyborców do lokalu wyborczego. Mowa tu np. o powodzi, zalaniu lokalu wyborczego, katastrofach budowlanych, komunikacyjnych czy konieczności dodrukowania kart do głosowania.
Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie odbędzie się 28 czerwca między godziną 7:00 a 21:00.
Wybory prezydenckie - zasady w czasie głosowania
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski przypomniał najważniejsze zasady, które obowiązują podczas wyborów prezydenckich a które są związane z trwającą epidemią koronawirusa. Apelował jednocześnie o przestrzeganie tych zasad.
Wybory Prezydenckie 2020 druga tura - zasady. Co zabrać z so...
W lokalach wyborczych podczas wyborów prezydenckich 2020 obowiązują takie same zasady, jak np. w sklepach. Wyborcy muszą pamiętać o obowiązku zasłaniania nosa i ust. Każdy będzie musiał zdezynfekować ręce dwukrotnie - tuż po wejściu do lokalu wyborczego jak również po wyjściu z niego. W samych lokalach będzie obowiązywał limit osób, które muszą zachować społeczny dystans. W lokalu wyborczym jednocześnie przebywać będzie mogła nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej.
Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że w przypadku, gdy przed lokalem wyborczym zbierze się długa kolejka, o godz. 21 - czyli w momencie zakończenia wyborów prezydenckich 2020 - jeden z członków obwodowej komisji wyborczej stanie na końcu kolejki. W ten sposób stworzy limit osób, które będą mogły jeszcze zagłosować. Osoby, które po godz. 21.00 będą chciały dołączyć do kolejki, nie zostaną już dopuszczone do głosowania.
Ponadto lokale wyborcze i stanowiska do głosowania a także długopisy wielorazowego użytku mają być regularnie dezynfekowane i czyszczone. Do dyspozycji wyborców mają być jednorazowe długopisy, jednak PKW zachęca, by na wybory wziąć własny przyrząd do pisania.
![Wybory prezydenckie - jak głosować? Zobacz, jak oddać ważny głos w wyborach [zasady]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/18/76/5ef7765418b10_p.jpg?1593275988)
WYBORY PREZYDENCKIE 2020 - ZASADY
- obowiązek zasłaniania nosa i ust,
- obowiązek dezynfekcji rąk po wejściu i po wyjściu z lokalu wyborczego,
- obowiązek zachowania dystansu społecznego min. 1,5 metra,
- limit osób przebywających w lokalach wyborczych.
Stosowania się do nakazów będą pilnować szefowie lokalnych komisji wyborczych.
Aby otrzymać kartę do głosowania należy okazać członkowi komisji wyborczej dokument tożsamości (np. dowód osobisty lub paszport) a także na chwilę zdjąć maseczkę, by można było daną osobę zidentyfikować.
![Wybory prezydenckie - jak głosować? Zobacz, jak oddać ważny głos w wyborach [zasady]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/ad/37/5ef776efe529c_p.jpg?1593276144)
Wybory prezydenckie 2020 - jak oddać ważny głos w wyborach
Na każdej karcie znajduje się informacja o sposobie głosowania w wyborach prezydenckich 2020. Autentyczność karty potwierdza wydruk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej oraz odcisk pieczęci obwodowej komisji wyborczej. Karty bez tych pieczęci są nieważne.
![Wybory prezydenckie - jak głosować? Zobacz, jak oddać ważny głos w wyborach [zasady]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/92/1f/5ef7770229ef0_p.jpg?1593276162)
Jak głosować w wyborach prezydenckich 2020? Co zrobić, by oddać ważny głos? Należy wpisać tylko jeden znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata na prezydenta. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.
Należy wpisać tylko jeden znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata na prezydenta. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.
O najważniejszy urząd w kraju walczy 11 osób:
- Robert Biedroń,
- Krzysztof Bosak,
- Andrzej Duda,
- Szymon Hołownia,
- Marek Jakubiak,
- Władysław Kosiniak-Kamysz,
- Mirosław Piotrowski,
- Paweł Tanajno,
- Rafał Trzaskowski,
- Waldemar Witkowski,
- Stanisław Żółtek.
W wyborach na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zwycięża kandydat, który otrzyma więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska potrzebnej większości, 14 dni później przeprowadzana jest druga tura wyborów, do której wchodzi dwoje kandydatów z najlepszymi wynikami. W drugiej turze zwycięża kandydat, który otrzymał więcej oddanych głosów.
