Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie - jak głosować? Zobacz, jak oddać ważny głos w wyborach [zasady]

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Wybory prezydenckie 2020. Wybory prezydenckie w czasie trwania pandemii koronawirusa będą odbywały się na nieco zmienionych zasadach.
Wybory prezydenckie 2020. Wybory prezydenckie w czasie trwania pandemii koronawirusa będą odbywały się na nieco zmienionych zasadach. Piotr Krzyżanowski
Wybory prezydenckie 2020. Wybory prezydenckie w czasie trwania pandemii koronawirusa będą odbywały się na nieco zmienionych zasadach. Państwowa Komisja Wyborcza oraz Minister Zdrowia wyjaśniają zasady obowiązujące podczas głosowania w wyborach prezydenckich 2020. Jak głosować? Jak oddać ważny głos w wyborach prezydenckich w Polsce? Co zabrać z sobą? Sprawdź najważniejsze wytyczne.

Wybory prezydenckie 2020 - jak głosować?

Wybory prezydenckie w Polsce zgodnie z przepisami trwać będą w niedzielę (28 czerwca) od godziny 7 do 21. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, wybory prezydenckie a wraz z nimi cisza wyborcza zakończą się w niedzielę (28 czerwca) o godz. 21.00

Głosowanie w dniu wyborów prezydenckich może zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, które utrudniają bądź paraliżują pracę obwodowej komisji wyborczej i wykluczają lub w poważnym stopniu ograniczają dotarcie wyborców do lokalu wyborczego. Mowa tu np. o powodzi, zalaniu lokalu wyborczego, katastrofach budowlanych, komunikacyjnych czy konieczności dodrukowania kart do głosowania.

Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie odbędzie się 28 czerwca między godziną 7:00 a 21:00.

Wybory prezydenckie - zasady w czasie głosowania

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski przypomniał najważniejsze zasady, które obowiązują podczas wyborów prezydenckich a które są związane z trwającą epidemią koronawirusa. Apelował jednocześnie o przestrzeganie tych zasad.

Wybory Prezydenckie 2020. 12 lipca 2020 Polacy zagłosują w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7:00 do 21:00 a ze względu na epidemię koronawirusa będą w nich obowiązywały szczególne zasady. Co zabrać z sobą na wybory prezydenckie? Jakie zasady obowiązują w lokalach wyborczych w czasie wyborów prezydenckich 2020?Sprawdź na kolejnych slajdach >>>

Wybory Prezydenckie 2020 druga tura - zasady. Co zabrać z so...

W lokalach wyborczych podczas wyborów prezydenckich 2020 obowiązują takie same zasady, jak np. w sklepach. Wyborcy muszą pamiętać o obowiązku zasłaniania nosa i ust. Każdy będzie musiał zdezynfekować ręce dwukrotnie - tuż po wejściu do lokalu wyborczego jak również po wyjściu z niego. W samych lokalach będzie obowiązywał limit osób, które muszą zachować społeczny dystans. W lokalu wyborczym jednocześnie przebywać będzie mogła nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej.

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że w przypadku, gdy przed lokalem wyborczym zbierze się długa kolejka, o godz. 21 - czyli w momencie zakończenia wyborów prezydenckich 2020 - jeden z członków obwodowej komisji wyborczej stanie na końcu kolejki. W ten sposób stworzy limit osób, które będą mogły jeszcze zagłosować. Osoby, które po godz. 21.00 będą chciały dołączyć do kolejki, nie zostaną już dopuszczone do głosowania.

Ponadto lokale wyborcze i stanowiska do głosowania a także długopisy wielorazowego użytku mają być regularnie dezynfekowane i czyszczone. Do dyspozycji wyborców mają być jednorazowe długopisy, jednak PKW zachęca, by na wybory wziąć własny przyrząd do pisania.

Wybory prezydenckie - jak głosować? Zobacz, jak oddać ważny głos w wyborach [zasady]
PKW

WYBORY PREZYDENCKIE 2020 - ZASADY

 • obowiązek zasłaniania nosa i ust,
 • obowiązek dezynfekcji rąk po wejściu i po wyjściu z lokalu wyborczego,
 • obowiązek zachowania dystansu społecznego min. 1,5 metra,
 • limit osób przebywających w lokalach wyborczych.

Stosowania się do nakazów będą pilnować szefowie lokalnych komisji wyborczych.

Aby otrzymać kartę do głosowania należy okazać członkowi komisji wyborczej dokument tożsamości (np. dowód osobisty lub paszport) a także na chwilę zdjąć maseczkę, by można było daną osobę zidentyfikować.

Wybory prezydenckie - jak głosować? Zobacz, jak oddać ważny głos w wyborach [zasady]
PKW

Wybory prezydenckie 2020 - jak oddać ważny głos w wyborach

Na każdej karcie znajduje się informacja o sposobie głosowania w wyborach prezydenckich 2020. Autentyczność karty potwierdza wydruk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej oraz odcisk pieczęci obwodowej komisji wyborczej. Karty bez tych pieczęci są nieważne.

Wybory prezydenckie - jak głosować? Zobacz, jak oddać ważny głos w wyborach [zasady]
PKW

Jak głosować w wyborach prezydenckich 2020? Co zrobić, by oddać ważny głos? Należy wpisać tylko jeden znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata na prezydenta. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

Należy wpisać tylko jeden znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata na prezydenta. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

O najważniejszy urząd w kraju walczy 11 osób:

 • Robert Biedroń,
 • Krzysztof Bosak,
 • Andrzej Duda,
 • Szymon Hołownia,
 • Marek Jakubiak,
 • Władysław Kosiniak-Kamysz,
 • Mirosław Piotrowski,
 • Paweł Tanajno,
 • Rafał Trzaskowski,
 • Waldemar Witkowski,
 • Stanisław Żółtek.

W wyborach na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zwycięża kandydat, który otrzyma więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska potrzebnej większości, 14 dni później przeprowadzana jest druga tura wyborów, do której wchodzi dwoje kandydatów z najlepszymi wynikami. W drugiej turze zwycięża kandydat, który otrzymał więcej oddanych głosów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska