MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe. Wójta i radnego też możesz wybrać przez pełnomocnika

(jz)
Starsi i niepełnosprawni będą mogli wyznaczyć osobę, która w najbliższych wyborach samorządowych zagłosuje w ich imieniu.

Wniosek do gminy

Sprawdziło się w wyborach prezydenckich, będzie także w samorządowych. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał minister administracji, wejdzie ono w życie 1 października.

To duże udogodnienie dla osób starszych i niepełnosprawnych. Pierwszy raz można było z niego skorzystać podczas niedawnych wyborów prezydenckich. Wtedy głos przez czyjeś ręce oddało ponad 680 mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Chętnych było znacznie więcej, ale spóźnili się ze złożeniem wniosku.

Przez pełnomocnika mogą głosować osoby, które najpóźniej w dniu wyborów (czyli 21 listopada) ukończą 75 lat oraz te, które mają umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności (lub odpowiadające im orzeczenie ZUS, KRUS, służb mundurowych).

Żeby móc oddać głos przez inna osobę nie wystarczy odręcznie napisać dla niej oświadczenie. Pełnomocnictwa udziela się przed wójtem lub upoważnionym przez niego urzędnikiem. Najpierw więc trzeba złożyć wniosek do gminy, w której jest się wpisanym do spisu wyborców. Można oczekiwać, że urzędy przygotują specjalne druki, zgodne z przepisami. Tak przynajmniej zrobiły przed wyborami prezydenckimi. Uprawniony pracownik gminy umawiał się z osobą, która składała wniosek i najczęściej w jej domu podpisywano odpowiednie dokumenty.

Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa.

Nie przegap terminu

Wniosek o ustanowienie pełnomocnika

Pismo musi zawierać:
- nazwisko i imię (imiona) wyborcy
- imię ojca
- datę urodzenia
- numer ewidencyjny PESEL
- adres zamieszkania zarówno wyborcy, jak i osoby, której ma być udzielone pełnomocnictwo do głosowania
- wyraźne oznaczenie wyborów, których dotyczy pełnomocnictwo do głosowania.

Do wniosku należy dołączyć:
1) kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania

2) pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem, zawierającą jej nazwisko i imię (imiona) oraz adres zamieszkania, a także nazwisko i imię (imiona) osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania.

Można być pełnomocnikiem tylko dla jednej osoby, w wyjątkowych przypadkach - dwóch, jeśli jedną z nich jest bliski krewny: wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika. Wstępny to ojciec, matka, dziadek, babcia itd. Zstępny syn, córka, wnuk, wnuczka itd.

Ze złożeniem wniosku o udzielenie pełnomocnictwa nie ma co czekać na ostatnią chwilę! Pismo musi dotrzeć do gminy najpóźniej w 10 dniu przed dniem wyborów. Będzie to 11 listopada (święto).

Te same zasady dotyczą głosowania w wyborach do rad powiatów i sejmików województw.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska