Spotkanie wszystkich chętnych znaczono o godz. 8.30 na pętli tramwajowej MZK linii nr 1 i 5, przy pawilonie handlowym "Castoramy".
Przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski poprowadzi turystów 10-kilometrową trasą: Port Drzewny, wzdłuż brzegu Wisły, Park Miejski na Przedmieściu Bydgoskiej, Port Zimowy.
Przeczytaj także:Złota jesień na Dylewskiej Górze [galeria]
Plany budowy Portu Drzewnego powstały już w 1889 roku. Pozostała tylko kwestia jego usytuowania: w Toruniu, Grudziądzu czy Solcu Kujawskim? W 1899 roku zawiązało się konsorcjum budowy portu w Toruniu, które stanowili kupcy pośredniczący handlem drzewnym z Torunia, Elbląga, Gdańska i innych miast.
Port zbudowano w latach 1904 - 1909 roku. W tym czasie została usypana sztuczna grobla pomiędzy prawym brzegiem Wisły a kępą wiślaną o nazwie Korzeniec. Kępa była jedną z kilku wysp należących do miasta Torunia.
W 1906 roku specjalnie dla potrzeb Portu Drzewnego zbudowano linię kolejową Toruń - Czarnowo.
Port Drzewny to akwen o wymiarach 2000 na 300 metrów. Jego główną funkcją było pierwotnie przyjmowanie transportów drzewa w postaci zbitych tratew. Obok portu - od 1905 roku - powstawały przyszłe Toruńskie Zakłady Urządzeń Okrętowych "Towimor" (nazwa funkcjonowała od 1966 roku), które wyspecjalizowały się w urządzeniach dźwigowych i mechanizmach pokładowych dla różnych typów statków.
