https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wycieczka z "Gazetą Pomorską". Na Lwów i Kijów, turysto!

(Marek Weckwerth)
Kamienice na lwowskim Rynku. Widok z ratusza staromiejskiego
Kamienice na lwowskim Rynku. Widok z ratusza staromiejskiego Fot. Agata Kozicka
Na trasie naszej wycieczki Lwów i Kijów, potem Praga i Wiedeń. Zachęcamy do odwiedzenia najpiękniejszych miast ukraińskich.
Lwowskie dachy, kościoły i wzgórza na horyzoncie. Wszystko jest niezwykłe.
Lwowskie dachy, kościoły i wzgórza na horyzoncie. Wszystko jest niezwykłe. Fot. Agata Kozicka

Lwowskie dachy, kościoły i wzgórza na horyzoncie. Wszystko jest niezwykłe.
(fot. Fot. Agata Kozicka)

A już wkrótce stolice Czech i Austrii zagoszczą na naszych łamach. Szczegóły na temat obu wycieczek znajdziecie poniżej. Plecak już trzeba pakować, przygody ciekawej wypatrywać.

Miasto Lwa
Założycielem Lwowa - miasta na siedmiu wzgórzach - był zapewne około 1250 r. książę halicki Daniła Romanowicz, który uczcił w ten sposób imię swego syna Lwa. Otatni władca halicko-włodzimierski Jerzy II, szwagier naszego Kazimierza Wielkiego, obiecał mu księstwo w razie swej bezpotomnej śmierci. Tak też się stało (Jerzy II został otruty przez bojarów) i król Polski zajął te ziemie w 1349 r. Musiał o nie jednak walczyć z ruskimi bojarami i z Litwinami. Jednocześnie prowadził intensywną kolonizację, zasiedlając spustoszone przez wojny tereny głównie ludnością polską, niemiecką i żydowską.

W 1356 r. król nadał miastu prawo magdeburskie, liczne przywileje, obwarował je i wzniósł murowany zamek. Lwów stawał się coraz potężniejszy, a jego rangę podkreśliło w 1414 r. przeniesienie z Halicza przez Władysława Jagiełłę metropolii rzymskokatolickiej (drugiej w całym królestwie po Gnieźnie). Rosło też jego znaczenie jako ośrodka handlu z Bliskim Wschodem. W 1527 r. olbrzymi pożar zniszczył całe średniowieczne centrum. Odbudowano je w stylu renesansowym.

W XVII w Lwów wspierał potężny wysiłek Rzeczypospolitej w wojnach ze Szwecją, Turcją i Rosją, był oblegany. Podczas potopu szwedzkiego, w 1656 r., król Jan Kazimierz złożył w lwowskiej katedrze uroczyste śluby, oddając kraj pod opiekę Matce Boskiej i koronując ją na Królową Polski. Podczas wojen z Turcją jej armie dwa razy atakowały Lwów, bezskutecznie. W 1704 r. mury nie oparły się jednak Szwedom, którzy doszczętnie splądrowali miasto. Po nokautującym ciosie sławny gród nie mógł już się podnieść. W zaborze austriackim otrzymał sporą autonomię.

W 1918 r. po heroicznej obronie przed oddziałami ukraińskimi wrócił w granice odrodzonej Polski. W 1939 r. zajęty przez sowietów, potem przez Niemców. Po wojnie Lwów z całą Ukrainą włączono do ZSRR. Od 1991 r. należy do niepodległej Ukrainy.

Nawet zawieruchy dziejowe nie były w stanie zniszczyć wszystkich wspaniałych zabytków, jakie wzniesiono przez stulecia polskiego panowania. Stare Miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Do najwspanialszych zabytków zalicza się: katedrę Łacińską i pałac arcybiskupi, których budowę rozpoczęto w roku 1370 za czasów Kazimierza Wielkiego.

Koniecznie trzeba też zwiedzić sobór św. Jura, katedrę i dzielnicę ormiańską, zespół cerkwi wołoskiej, kościół dominikanów, kościół i klasztor bernardynów, kościół jezuitów. Na Rynku szczególne wrażenie robi ratusz i wspaniałe kamienice: Królewska, Czarna, Bandinellich. Najstarszą, a bliską sercu każdego Polaka nekropolią jest Cmentarz Łyczakowski. Jego wydzieloną część stanowi Cmentarz Orląt Lwowskich.

To tylko niektóre atrakcje Miasta Lwa. Trzeba je zobaczyć na własne oczy!

Gród księcia Kija
Ruska legenda wywodzi nazwę Kijowa od pierwszego księcia ruskiego Kija. Docierający tu Arabowie nazywali Kijów Kujawią lub Kujabem.

Początki miasta na zielonych wzgórzach nad Dnieprem sięgają V wieku. Była to faktoria handlowa na szlaku ze Skandynawii do Konstantynopola. Jeszcze na początku IX w. należała do Normanów, którzy zwali ją Könugard. Pod koniec IX stulecia Kijów został stolicą Rusi Kijowskiej. W 1018 r. zajęty na krótko przez Bolesława Chrobrego, który miał wyszczerbić swój miecz uderzeniem w Złotą Bramę - jedną z głównych bram wjazdowych. W XIII w. po najeździe tatarskim stolicę przeniesiono do Halicza. W 1363 r. Kijów przypadł Wielkiemu Księstwu Litewskiemu, zaś po unii lubelskiej w 1569 r. - Koronie Polskiej.

W drugiej połowie XVII w. po powstaniach kozackich przyłączony do Rosji. W 1918 r. w Kijowie proklamowano narodziny Ukraińskiej Republiki Ludowej, ale już dwa lata później miasto i cała wschodnia Ukraina zostały opanowane przez bolszewików. Ostatecznie włączono je do ZSRR. Od 1991 r. jest stolicą niepodległej Ukrainy.

Kijów nazywany jest miastem złotych kopuł - tak bowiem zwieńczone są jego cerkwie, a jest ich bez liku. Do najwspanialszych zabytków zalicza się sobór Mądrości Bożej, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Sobór wzniesiono za panowania Jarosława Mądrego ok. 1037 r. jako siedzibę biskupów i najważniejszą cerkiew miasta. XI stulecia sięga także historia Ławry Pieczerskiej - obecnie siedziby Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Ławrę również wpisano na listę UNESCO. W tzw. Bliskich i Dalekich Pieczarach znajdują liczne cerkwie, w tym podziemne.

Wycieczki z "Pomorską"

Wycieczka autokarowa Lwów-Kijów odbędzie się w dniach 9-16 lipca 2008 roku. Jej koszt to 1090 zł. Każdy uczestnik ma zapewniony przejazd luksusowym autokarem, 7 noclegów wraz z pełnym wyżywieniem.

Wycieczka autokarowa Praga-Wiedeń odbędzie się w dniach 13-17 sierpnia. Koszt: 840 zł. Cena zawiera przejazd luksusowym autokarem, 4 noclegi w hotelach oraz wyżywienie.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska