Warto wiedzieć, że zgodnie z obowiązującym prawem produkty lecznicze i wyroby medyczne sprzedawane w aptekach, co do zasady, nie podlegają zwrotowi. Wyjątek stanowią jednak produkty lecznicze, które mają wadę jakościową lub zostały niewłaściwie wydane albo sfałszowane. Takie produkty medyczne zostają wycofane lub wstrzymane w obrocie przez GIF.
Zobacz również: Nowe ostrzeżenia GIS - wycofane produkty z Biedronki, Lidla i innych sklepów. Tych produktów nie kupuj!
Leki wycofane i wstrzymane
Czym różni się decyzja o wstrzymaniu w obrocie leku od wycofania z obrotu?
Decyzja o wstrzymaniu leku w obrocie zapada jeśli w czasie przeprowadzonych kontroli i badań zaistnieją uzasadnione podejrzenia, że produkt leczniczy nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom. W przypadku gdy wyniki przeprowadzonych badań potwierdzą, że produktu leczniczy nie spełnia określonych dla niego wymagań jakościowych Główny Inspektor Farmaceutyczny podejmuje decyzję o wycofaniu z obrotu produktu leczniczego.
Produkty lecznicze przechodzą liczne kontrole, podczas których mogą zostać wykryte wady produktu, wówczas producent informuje GIF o błędach w partiach, a Inspektorat wydaje decyzje o wycofaniu leku ze sprzedaży.
Leki o tych numerach i serii zostały wycofane z obrotu
W poniższej galerii zobaczcie, które leki zostały wstrzymane lub wycofane i nie po9winny być zażywane. Leki te można zwrócić do apteki: