Gdy GIF otrzymuje sygnał od producenta o problemach z danym lekiem, wydaje decyzje o wycofaniu go z obrotu w całym kraju.
Nad bezpieczeństwem leków czuwa Główny Inspektorat Farmaceutyczny. To właśnie decyzją tej instytucji wycofywane są serie leków, które mają zanieczyszczenia w składzie czy chociażby błędną informację na ulotce informacyjnej. W ostatnich tygodniach GIF wydał szereg decyzji (najczęściej na podstawie informacji, które wpłynęły od podmiotów odpowiedzialnych) o wycofaniu serii popularnych leków.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny zajmuje się:
- Wycofaniem, wstrzymaniem, zastosowaniem produktów leczniczych w zakładach opieki zdrowotnej, szpitalach, hurtowniach farmaceutycznych, aptekach, punktach aptecznych oraz w sklepach zielarsko medycznych.
- Wstrzymania lub wycofania produktów z hurtowni farmaceutycznych i aptek ogólnodostępnych w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia o danym produkcie, że jest niedopuszczony, niedozwolony lub nie stanowi wymagań jakościowych do obrotu w sprzedaży na terenie całego kraju.
- Nadzór prowadzi również pełną kontrolę nad udzielaniem, zmianami, cofnięciami, odmową udzielenia zezwolenia na prowadzenie apteki, hurtowni farmaceutycznej, wytwarzaniem produktów leczniczych, reklamą leków.
Należy jednak pamiętać, że z reguły wycofane zostały poszczególne serie leków, rzadko wszystkie partie.
Takie leki w ostatnich tygodniach zostały wycofane z aptek. Sprawdźcie decyzje GIF
Zobaczcie najnowsze decyzje Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego dotyczące wycofania leków z obrotu. Szczegóły w poniższej galerii:
