- Świętujemy nasz wspólny sukces wydawniczy! Gratulacje, Basiu! - napisali na FB Agata Chmielecka i Filip Fierek.
Agata i Filip od dwóch lat prowadzą Wydawnictwo Drzazgi.
Początkowo w nazwie był Czersk, teraz to Okoniny Nadjeziorne w gminie Śliwice, gdzie mieszkają i pracują. Dotąd wydali sześć książek. 25 października na rynku ukaże się siódma pozycja "Gość" Ariane Koch. Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza odebrała właśnie Barbara Woźniak, autorka książki "Niejedno".
Polecamy
Woźniak jest debiutantką, podobnie jak Olga Górska, druga autorka Wydawnictwa Drzazgi. Powieść Olgi "Nie wszyscy pójdą do raju" znalazła się w wielu zestawieniach dobrze sprzedających się książek. To udany debiut, a tematyka dotyka ważnych kwestii - tożsamości, miłości, szukania własnej drogi. O czym jest natomiast nagrodzona książka "Niejedno"? Jury w składzie: Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Justyna Sobolewska, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak i Jerzy Jarzębski (przewodniczący) podkreśla, że to nie tylko debiut, ale zarazem dzieło dojrzałej już pisarki.
Polecamy
- "W czasach, kiedy głosimy tezy o fatalnym stanie polskiej literatury fabularnej, Barbara Woźniak proponuje pełnowymiarową powieść o starości, chorobie, opiece, marności pracy akademickiej i znużeniu życiem - mówiła w laudacji Zofia Król. - Splata ją sprawnie z wątkami przemyśleń i lektur głównego bohatera. Opowiadana precyzyjnie i z bliska codzienność składa się z dramatycznych i absurdalnie zabawnych zarazem godzin spędzanych z chorym na Alzheimera ojcem, kolejnych nieprzespanych nocy, monologów wewnętrznych prowadzonych w samochodzie i pociągu. Wreszcie - coraz trudniejszych dialogów ze studentami podczas zajęć z etyki dla przyszłych lekarzy. Najbardziej intrygujący w powieści Woźniak jest główny bohater - niewidoczna, gdzie indziej w literaturze postać opiekuna. Zachwycił nas także różnorodny język powieści, czuły i empatyczny w narracji o ojcu, zaczepny w trudnym dialogach z córką. Fachowy, ale niepozbawiony ironii w opisie zajęć ze studentami. To powieść rodzinna, ale także pełna odniesień do filozofii literatury i nauki".
Wydawnictwo Drzazgi stawia nie tylko na debiuty, ale i ciekawe wznowienia jak "Najada" Zyty Oryszyn czy tłumaczenia literatury -np. "Pożegnanie z biblioteką" - znakomity esej Alberto Manguela.
