
Senność po kawie - co to oznacza?
Kawa to popularny zdrowy napój, który dodaje energii, poprawia czujność, koncentrację i nastrój. Efekt pobudzenia odczuwa się zwykle od 5 do 30 minut po jej wypiciu. Jednak niektóre osoby odczuwają senność po kawie. Dlaczego? Kto nie powinien pić kawy? Sprawdź to teraz w naszej galerii >>>>>

Senność po kawie - co to oznacza?
Senność po kawie może być efektem zbyt wczesnej pory jej wypicia. Kofeina zaburza wytwarzanie kortyzolu, którego stężenie jest największe rano - między godz. 6 a 9 rano. Naturalnie hormon ten produkowany jest przez organizm w sytuacjach stresowych, dodaje energii w ciągu dnia i pomaga zasnąć wieczorem. Po wypiciu kawy poziom kortyzolu wzrasta jednak już po krótkiej chwili może pojawiać się zmęczenie i senność.
Kiedy najlepiej pić kawę w ciągu dnia? Sprawdź: TUTAJ

Senność po kawie - co to oznacza?
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wskazuje że 3-5 filiżanek kawy dziennie to ilość bezpieczna dla organizmu i przynosząca korzyści zdrowotne. Jeśli po wypiciu kawy nie czujesz poprawy samopoczucia fizycznego i psychicznego, być może uodporniłeś się na kofeinę. Okazuje się, że przy regularnym spożyciu dużych dawek kofeiny może ona stracić swoje właściwości pobudzające. Gdy zalecana dawka kofeiny zostaje przekroczona, dochodzi do zaburzenia czynności intelektualnych i motorycznych.
Wiele osób sięga po filiżankę kawy po nieprzespanej nocy, jednak nawyk ten może utrwalić cykl złego snu i utrzymywać stan zmęczenia. Nawet jeśli ma się wrażenie, że kawa nie wpływa na sen, to w rzeczywistości może wpłynąć na jakość snu.
Zaleca się unikanie kofeiny co najmniej 6 godzin przed snem.

Senność po kawie może mieć związek z adenozyną. To związek występujący we wszystkich organach, który odpowiada za informowanie organizmu o wyczerpaniu zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Kiedy wzrasta poziom adenozyny, mózg spowalnia aktywność nerwową. Kofeina hamuje funkcjonowanie adenozyny, jednak nie wstrzymuje jej produkcji. Wraz ze zmniejszaniem się poziomu kofeiny dochodzi do wzmożonego działania adenozyny, która wpływa bezpośrednio na zmniejszenie aktywności nerwowej w mózgu. Kofeina może łączyć się z receptorami adenozyny, które przekazują do mózgu informację o zmęczeniu. Następstwem tego jest uczucie znużenia i senności.