https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyjaśniamy wam, co dała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy mieszkańcom regionu

Adam Willma
Opracowanie:
Pierwszy sprzęt dotarł do naszego regionu już po pierwszym finale WOŚP
Pierwszy sprzęt dotarł do naszego regionu już po pierwszym finale WOŚP
Co nam dała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przez minione trzy dekady grania? Dziesiątki nowych sprzętów medycznych i radość z udziału w czymś wyjątkowym

Pierwsze zakupy sprzętu przez WOŚP dla naszego regionu (wówczas jeszcze dla województw bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego) pojawiły się już po inauguracyjnym finale.

Przez cały czas funkcjonowania WOŚP sprzęt medyczny trafił do szpitali, przychodni, oddziałów neonatologicznych i pediatrycznych, a także do zakładów opieki długoterminowej. Rok 1994 to był czas trudnych  trudnej transformacji ustrojowej, w którym sprzęt szpitalny był dobrem szczególnie deficytowym.  Kupiono wtedy m.in. podstawowe inkubatory oraz pompy strzykawkowe, które trafiły do małych szpitali w regionie, takich jak na przykład Powiatowy Szpital w Aleksandrowie Kujawskim.

Dla wielu placówek zakup urządzeń sfinansowanych z orkiestrowej zbiórki decydował w realny sposób o życiu lub śmierci zwłaszcza najmłodszych pacjentów. 

Gdy przyjrzeć się liście orkiestrowych zakupów, widać w nich odbicie sytuacji gospodarczej kraju. Choć kwota ze zbiórek przyrastała systematycznie, to nie zawsze ten wzrost doganiał galopujące ceny. Zapewne z tego powodu najmniej obfite w zakupy dla naszego regionu były lata 2003-2005 oraz okres bezpośrednio po kryzysie gospodarczym w latach 2009-2010. W tamtym czasie pomoc skupiała się głównie na wyposażeniu podstawowym, takim jak pompy infuzyjne, leżanki czy inkubatory zamknięte.

Dla przykładu, w 2005 znaczna część zakupów dotyczyła sprzętu zużywalnego lub drobnych urządzeń medycznych dla mniejszych placówek.

Szczególnie obfite w inwestycje były dla naszego regionu lata 2018-2019 oraz 2021-2023, kiedy do placówek trafiły zaawansowane technologicznie urządzenia, takie jak nowoczesne inkubatory, respiratory, pompy infuzyjne oraz ultrasonografy. Jednym z licznych beneficjentów było wówczas Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy - w 2024 otrzymało nowoczesny aparat USG Mindray TE9T, umożliwiający precyzyjne diagnozy chorób płuc i układu oddechowego.

WOŚP reagowało też na bieżące potrzeby placówek. W latach pandemii COVID-19, m.in. w 2021, wiele szpitali z województwa otrzymało sprzęt umożliwiający walkę z wirusem: respiratory, monitory pacjenta i systemy do dezynfekcji.

Gdzie trafiło wsparcie WOŚP w Kujawsko-Pomorskiem?

Jednym z założeń WOŚP było równomierne wsparcie placówek niezależnie od ich lokalizacji. W województwie kujawsko-pomorskim pomoc trafiła zarówno do dużych ośrodków akademickich, jak Szpital Uniwersytecki nr 1 w Bydgoszczy, jak i do mniejszych szpitali powiatowych, takich jak placówki w Aleksandrowie Kujawskim, Brodnicy czy Radziejowie.

Według zestawienia, które otrzymaliśmy z WOŚP, większość kosztownego i zaawansowanego technologicznie sprzętu jechała do dużych miast, co wynika z potrzeb oddziałów neonatologicznych, intensywnej terapii i diagnostyki obrazowej. Drobniejsze zakupy, takie jak pulsoksymetry, ssaki czy kołnierze ortopedyczne, były regularnie kierowane do mniejszych miejscowości, gdzie również stanowiły ważne wsparcie.

Wsparcie WOŚP dla poszczególnych części regionu Kujawsko-Pomorskiego

Region kujawsko-pomorski obejmuje dawne województwa bydgoskie, toruńskie i włocławskie. Jak wyglądała dystrybucja sprzętu, jeśli przyjrzymy się jej z perspektywy dawnych podziałów administracyjnych?

Dawne województwo bydgoskie: najwięcej sprzętu trafiło do Bydgoszczy, gdzie znajdują się dwie duże placówki akademickie – Szpital Uniwersytecki nr 1 im. Jurasza oraz Wojewódzki Szpital Dziecięcy. Oprócz tego wsparcie otrzymały również mniejsze ośrodki, takie jak placówki w Nakle czy Szpital Powiatowy w Szubinie.

Dawne województwo toruńskie: Toruń, jako drugie największe miasto regionu, otrzymał wsparcie przede wszystkim dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego oraz mniejszych przychodni i ośrodków opieki długoterminowej. Pomoc w Toruniu była skoncentrowana na oddziałach pediatrycznych i neonatologicznych.

Dawne województwo włocławskie: tu pomoc była bardziej rozproszona. Szpital Wojewódzki we Włocławku otrzymał nowoczesny sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny, a wsparcie trafiło również do mniejszych miejscowości, takich jak Rypin czy Lipno.

W swojej historii WOŚP wspierał nie tylko szpitale i placówki medyczne. Orkiestra reagowała też na klęski żywiołowe. W 2017 na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy Fundacja przekazała w darze  264 urządzenia i elementy wyposażenia, za łączną sumę 1,5 mln złotych. Specjalistyczny sprzęt - agregaty prądotwórcze, motopompy szlamowe czy pilarki spalinowe, został przekazany jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej które uczestniczyły w akcjach ratunkowych na terenach dotkniętych przez nawałnice. Do jednostek w całej Polsce trafił też sprzęt ratowniczy – zestawy ratownicze PSP R1, fantomy, deski ortopedyczne czy defibrylatory.

Nie była to pierwsza tego typu akcja. Po powodzi w 2010 sprzęt w postaci motopomp i agregatów prądotwórczych trafił do 444 jednostek OSP w całej Polsce. Z kolei w 2006, po katastrofie hali MTK w Katowicach, Fundacja przekazała strażakom sprzęt poszukiwawczy i ratowniczy. Wcześniej, w roku 2005, WOŚP przekazała dla jednostek OSP sprzęt ratowniczy w postaci zestawów ratowniczych, desek ortopedycznych i noszy.

Finał WOŚP po finale – na co wpłacaliśmy

Przed każdym finałem WOŚP wskazywane są cele, które w założeniu odzwierciedlać mają aktualne potrzeby medyczne. Zdecydowana większość sprzętu zakupionego przez WOŚP była przeznaczona dla dzieci, co odzwierciedla główny cel fundacji. W ostatnich latach WOŚP rozszerzyła jednak swoje działania, obejmując również pomoc dla dorosłych, zwłaszcza seniorów.

Od pierwszego finału w 1993 roku, kiedy to zbierano na choroby serca dzieci, przez kolejne lata WOŚP koncentrowała się głównie na wsparciu najmłodszych pacjentów. W 1994 roku celem była pomoc szpitalom noworodkowym, a w 1995 roku zakup sprzętu dla klinik onkologicznych. W 1996 roku zbierano na ratowanie życia dzieci, które uległy wypadkom, a w 1997 roku ponownie na dzieci z chorobami serca.

W latach 1998-2000 WOŚP kontynuowała zbiórki na ratowanie życia dzieci poszkodowanych w wypadkach, noworodków oraz dzieci z chorobami nerek. W 2001 roku celem była diagnostyka noworodków i niemowląt, a w 2002 roku ratowanie życia dzieci z wadami wrodzonymi. Kolejne lata przyniosły zbiórki na zakup sprzętu medycznego dla oddziałów niemowlęcych i dzieci młodszych oraz nowoczesne metody diagnostyki i leczenia w neonatologii i pediatrii.

W 2006 roku WOŚP rozszerzyła swoje działania, obejmując również naukę pierwszej pomocy. W 2008 roku zbierano na dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi, a w 2009 roku na wczesne wykrywanie chorób nowotworowych u dzieci. W 2010 roku zorganizowano akcję „Stop powodziom”, zbierając na zakup sprzętu do likwidacji skutków powodzi.

Od 2011 roku WOŚP zaczęła uwzględniać również potrzeby dorosłych pacjentów. W 2013 roku zbierano na ratowanie życia dzieci i godną opiekę medyczną seniorów, a w 2014 roku na sprzęt dla dziecięcej medycyny ratunkowej i opiekę dla seniorów. W 2015 roku celem było podniesienie standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz opieka dla seniorów. W 2016 roku zbierano na sprzęt medyczny dla oddziałów pediatrycznych i opiekę dla seniorów, a w 2017 roku na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz opiekę dla seniorów.

W ostatnich latach WOŚP koncentrowała się na wyrównaniu szans w leczeniu noworodków, zakupie sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych, diagnostyce i leczeniu w dziecięcej medycynie zabiegowej oraz otolaryngologii i diagnostyce głowy, szyi i krtani. W 2022 roku celem była okulistyka dziecięca, a w 2023 roku walka z sepsą. W 2024 roku zbierano na „Płuca po pandemii”, wspierając zarówno dzieci, jak i dorosłych.

3 494 zakupy w trzy dekady. Co otrzymaliśmy od WOŚP dla Kujawsko-Pomorskiego?

Łóżka i łóżeczka

  • Łóżka szpitalne: 264 szt.

  • Łóżka szpitalne elektryczne: 105 szt.

  • Łóżka szpitalne młodzieżowe: 90 szt.

  • Łóżka ortopedyczne: 20 szt.

  • Łóżeczka dziecięce: 89 szt.

  • Łóżeczka niemowlęce: 52 szt.

Ultrasonografy

  • Aparaty USG: 37 szt.

Inkubatory

  • Inkubatory zamknięte: 66 szt.

  • Inkubatory podstawowe: 10 szt.

  • Inkubatory hybrydowe: 2 szt.

  • Inkubatory transportowe: 3 szt.

Pompy infuzyjne i insulinowe

  • Pompy infuzyjne: 16 szt.

  • Pompy infuzyjne strzykawkowe: 72 szt.

  • Pompy insulinowe: 145 szt.

Pulsoksymetry

  • Pulsoksymetry: 82 szt.

Kardiomonitory

  • Kardiomonitory: 66 szt.

Stanowiska do resuscytacji

  • Stanowiska do resuscytacji: 28 szt.

Lampy do fototerapii

  • Lampy do fototerapii: 29 szt.

Bilirubinometry

  • Bilirubinometry: 16 szt.

Aparaty EKG

  • Aparaty EKG: 30 szt.

Respiratory

  • Respiratory: 12 szt.

Ssaki elektryczne

  • Ssaki elektryczne: 39 szt.

Fotele kąpielowe

  • Fotele kąpielowe: 14 szt.

Wózki inwalidzkie

  • Wózki inwalidzkie: 65 szt.

Komputery

  • Komputery: 61 szt.

Inne sprzęty

  • Aparaty do lokalizacji naczyń krwionośnych: 15 szt.

  • Aparaty KTG: 10 szt.

  • Analizatory gazów: 1 szt.

  • Audiometry: 15 szt.

  • Defibrylatory: 20 szt.

  • Dermatomy: 4 szt.

  • Glukometry: 10 szt.

  • Holtery ciśnieniowe: 7 szt.

  • Inhalatory: 30 szt.

  • Koncentratory tlenu: 15 szt.

  • Materace przeciwodleżynowe: 50 szt.

  • Monitory nieinwazyjne: 20 szt.

  • Oftalmoskopy: 10 szt.

  • Podnośniki elektryczne: 10 szt.

  • Pompy do żywienia dojelitowego: 10 szt.

  • Pompy objętościowe: 20 szt.

  • Respiratory noworodkowe: 10 szt.

  • Rotory: 10 szt.

  • Soczewki do oftalmoskopów: 5 szt.

  • Spirometry: 2 szt.

  • Stacje dokujące: 10 szt.

  • Systemy ABR: 10 szt.

  • Terminale do przesyłania danych: 20 szt.

  • Tomografy komputerowe: 1 szt.

  • Urządzenia do badań urodynamicznych: 5 szt.

  • Urządzenia do przesiewowych badań słuchu: 50 szt.

  • Wagi krzesełkowe: 20 szt.

  • Wanny do masażu: 1 szt.

  • Wiertarki ortopedyczne: 5 szt.

  • Zestawy do endoskopii: 5 szt.

  • Zestawy do rejestracji EKG metodą Holtera: 10 szt.

  • Zestawy nCPAP: 10 szt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska