Sytuacja wciąż się zmienia. W okręgu włocławskim, obejmujących teren dawnego województwa włocławskiego, do największej ilości przestępstw, liczonych na 10 tys. mieszkańców, dochodzi nie we Włocławku, lecz w... Aleksandrowie Kujawskim. Włocławek jest na drugiej pozycji, przed Radziejowem, Rypinem i Lipnem.
Najbardziej skuteczni w ujawnianiu sprawców przestępstw są natomiast policjanci z Rypina, najsłabsza wykrywalność jest w samym Włocławku - wynika z analiz, przygotowanych przez Prokuraturę Okręgową.
Z oceny sytuacji, przedstawionej niedawno przez prokuratora Zbigniewa Baranowskiego, szefa Prokuratury Okręgowej we Włocławku, jasno wynika, że zmieniają się też kategorie przestępstw. W ostatnim czasie spadła ilość zabójstw, mniej było czynów związanych z narkotykami, a także przestępstw gospodarczych. Więcej notowano natomiast rozbojów, kradzieży i wymuszeń rozbójniczych, których sprawcami były często osoby nieletnie.
Skala przestępstw, popełnianych przez nieletnich, stale wzrasta i wynosi obecnie prawie jedenaście procent wszystkich czynów sprzecznych z prawem, podczas gdy na koniec 2008 roku wskaźnik ten oscylował w granicach dziewięciu procent. Nielaty "przodują" w popełnianiu czynów mniej groźnych, za to bardzo dokuczliwych, jak wandalizm, kradzieże, rozboje.