Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykrywanie usterek budowlanych

Wojciech Nowicki, Kurier Poranny
Kamera termowizyjna wykryje usterki budowlane odpowiedzialne za straty ciepła w domu
Kamera termowizyjna wykryje usterki budowlane odpowiedzialne za straty ciepła w domu
Fachowe ocieplenie domu pozwala uniknąć wysokich rachunków za ogrzewanie, wilgotnych ścian i stropu, a także grzybów i pleśni.

Zdjęcia termowizyjne najlepiej "wychodzą" zimą, gdy temperatura na zewnątrz wynosi poniżej minus 5 stopni C, natomiast wewnątrz budynku - powyżej 20 stopni.

Fachowe ocieplenie domu pozwala uniknąć wysokich rachunków za ogrzewanie, wilgotnych ścian i stropu, a także grzybów i pleśni. Wszystko dzięki zastosowaniu izolacji cieplnej i odpowiedniej grubości i okien o jak najlepszych parametrach technicznych. Eliminuje się też mostki termiczne, czyli miejsca, przez które szybko ucieka ciepło. A im bardziej skomplikowany projekt domu, tym trudniejsze będzie jego ocieplenie.

Błędy i wypaczenia

- Mieszkam w bloku, który ma już ponad 20 lat - opowiada pani Barbara z Białegostoku. - Chciałam sprawdzić, którędy "ucieka" ciepło, żeby właściciel budynku naprawił usterkę.
Przyczyn termonieszczelności może być wiele. Okno zawsze bywa zimniejsze niż ściana. A jego osadzenie w otworze zwieńczonym nadprożem i zamonotowanie papapetu dodatkowo pogarsza parametry izolacyjne ściany. W miejscu połączenia stropu z balkonem może uciekać tyle samo ciepła co przez nieocieploną ścianę zewnętrzną budynku. Powstanie mostka termicznego mogą też spowodować źle zaizolowane szczeliny pod oknem pomiędzy parapetem zewnętrznym a wewnętrznym.
Termowizja wykaże takie i podobne niedociągnięcia i błędy wykonawcze, w wyniku których z budynku ucieka ciepło. Na czym polega badanie?

Barwne widmo

- Porównujemy temperatury na zewnętrznych i wewnętrznych powierzchniach budynku - tłumaczy Wiesław Matwiejew, szef firmy WueM Termowizja z Białegostoku. - Pozwala to wykazać np. uszkodzenie izolacji czy jej brak, bo obszary ścian przylegające do tych miejsc będą miały inną temperaturę niż pozostała część ściany. Obraz rejestruje kamera, klient otrzymuje termogram z rozkładem temperatur danego budynku.
Zdjęcie termowizyjne w wizjerze czy komputerze widzimy jako barwne widmo, gdzie każdej temperaturze przypisywana jest inna barwa (od ciemnogranatowej do jasnożółtej) lub w odcieniach szarości.

Wykryje grzyb

Lustracja kamerą termowizyjną pozwoli także sprawdzić ocieplenie i szczelność kominów, zlokalizować ukryte w ścianie rury z ciepłą i zimną wodą, ocenić stan ich izolacji, a nawet wykryć usterki w ogrzewaniu podłogowym czy zatory w grzejnikach.
- Badanie termowizyjne służy też wykrywaniu źródła i zasięgu zawilgoceń, które pogarszają właściwości izolacyjne materiałów budowlanych - mowi Matwiejew. - Znając przyczyny przecieków czy wilgoci, łatwiej też walczyć z zagrzybieniem.
Badanie kamerą termowizyjną domku jednorodzinnego kosztuje ok. 300 zł; mieszkania w bloku - od 150 do 200 zł. Dużo to czy mało? Docieplony w zgodzie z prawidłami sztuki budowlanej dom to koszt ogrzewania niższy o 30 proc. A wynik badania termowizyjnego może nam też pomóc w sporze ze spółdzielnią czy deweloperem, jeśli ciepło uchodzi wskutek błędów wykonawcy.

Źródło: http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090306/DOM/443967473
Kurier Poranny: Czego gołym okiem nie widać

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska