Jeśli bedziemy ubiegać się o dofinansowanie, trzeba będzie zlikwidować piece i podłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej, zastosować odnawialne źródła energii, instalację elektryczną lub gazową. Likwidowane piece na paliwo stałe muszą być jedynym źródłem dotychczasowego ogrzewania.
Zmiana proponowana w uchwale polega na zwiększeniu dotacji do 5 tysięcy złotych na jeden lokal mieszkalny lub budynek jednorodzinny. Do tej pory wysokość dotacji wynosiła 3 tysiące złotych. Kolejnym finansowym wsparciem jest możliwość uzyskania dodatkowej dotacji w przypadku kompleksowego podłączenia budynków wielorodzinnych do niskoemisyjnych źródeł ciepła. W tym przypadku kwota dofinansowania uzależniona będzie, jakie źródło ciepła wybierzemy. Najwięcej, bo dodatkowe 3 tysiące złotych na lokal, jeśli zdecydujemy się na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej lub wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Dodatkowe 2 tysiące złotych otrzymają mieszkańcy, które zastosują w domu instalację z wykorzystaniem energii elektrycznej. Na 1 tys. zł mogą liczyć mieszkańcy, którzy zdecydują się na piec na paliwo gazowe. Warunkiem skorzystania z dodatkowej dotacji będzie zasada „zero węgla w całym budynku” po zakończeniu inwestycji.
Z programu będą mogły skorzystać osoby fizyczne, które są właścicielami, współwłaścicielami, użytkownikami wieczystymi lub posiadają inny tytuł prawny do nieruchomości.
Nabór wniosków będzie prowadzony w terminie od 2 stycznia do 31 października roku budżetowego, w którym miałaby nastąpić dotacja. Z kolei nabór wniosków dofinansowania inwestycji kompleksowych realizowanych w budynkach wielorodzinnych będzie prowadzony od 15 listopada do 31 grudnia danego roku budżetowego poprzedzającego rok wypłaty dotacji.
Decyzja na najbliższej sesji 25 września.
Czy uda się skończyć z plastikiem?
