Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wynajem mieszkania studentom – czy to się opłaca?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Jeśli chodzi o wynajem mieszkania, studenci stanowią jedną z najliczniejszych grup najemców.
Jeśli chodzi o wynajem mieszkania, studenci stanowią jedną z najliczniejszych grup najemców. geralt (Pixabay.com)
Czy warto wynająć mieszkanie lub pokój studentowi? Analizujemy najważniejsze argumenty za i przeciw.

Wynajem mieszkania wiąże się dla właściciela z wieloma wyzwaniami. Jednym z największych jest znalezienie odpowiednich najemców – wypłacalnych, spokojnych i bezproblemowych. Mając na uwadze dobro swojego lokalu, wielu właścicieli zastanawia się, czy warto wynajmować go studentom, którzy jako grupa słyną niestety z braku poszanowania dla cudzej własności. Z drugiej strony jednak wynajem studencki może być źródłem sporego zysku. Czy wynajęcie mieszkania lub pokoju studentom się opłaca?

Wynajem mieszkania studentom – czego obawiają się właściciele?

Jako potencjalni najemcy studenci cieszą się złą sławą nie od dziś. Między właścicielami lokali, ale także w internecie krążą liczne mrożące krew w żyłach opowieści o studenckich lokatorach z piekła rodem. Większość z nich dotyczy zniszczeń w lokalu i hałaśliwych imprez, jednak lista problemów, z jakimi może wiązać się wynajem studencki, jest długa. Najczęściej krytykowane zachowania to:

 • niewypłacalność lub opóźnienia przy płatnościach,
 • niszczenie elementów mieszkania (m.in. ścian, wykładzin czy gniazdek elektrycznych),
 • uszkadzanie mebli oraz urządzeń RTV i AGD,
 • brud i bałagan,
 • głośne imprezy zakończone skargami sąsiadów lub interwencjami policji,
 • łamanie regulaminów zachowania w mieszkaniu (np. w kwestii palenia),
 • podnajmowanie lokalu osobom trzecim,
 • kradzieże.

Wynajem mieszkania studentom jest też często dla właściciela bardziej uciążliwy, ponieważ niewielu studentów decyduje się podpisać umowę najmu długoterminowego. Większość z nich jest zainteresowana wyłącznie wynajmem w okresie od października do czerwca. Dla właściciela oznacza to konieczność szukania najemców na miesiące wakacyjne. To także częstsze zmiany lokatorów, a więc i zwiększone ryzyko problemów.

Osobną kwestią jest wynajem mieszkania na pokoje. Poza wszystkimi wymienionymi kłopotami pojawia się wówczas możliwość, że między współlokatorami wybuchną konflikty. Większa liczba najemców oznacza też oczywiście szybsze zużywanie się urządzeń takich jak np. pralka.

Wynajem mieszkania pozwala właścicielowi zarobić, ale może też przyprawić go o ból głowy. Jakie zachowania lokatorów najczęściej doprowadzają wynajmujących do szału? Oto lista zachowań, które mogą szybko doprowadzić do wypowiedzenia umowy.

Top 15 najgorszych zachowań najemców. Tacy lokatorzy to dla ...

Wynajem studencki – jakie korzyści?

Wynajem mieszkania studentom ma też jednak sporo plusów, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o rezygnacji z tego typu najemców. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że studenci stanowią jedną z największych grup najemców – właściciel, który zamknie dla nich drzwi swojego mieszkania, mocno utrudni sobie znalezienie lokatorów. Kwestia ta najsilniej dotknie właścicieli kawalerek i mieszkań dwupokojowych, które cieszą się wśród studentów największą popularnością.

– Obecnie na rynku wynajmu w Polsce najmniej jest mieszkań czteropokojowych – stanowią one 5 proc. całego rynku – informują eksperci serwisu Gratka.pl. – Najwięcej jest mieszkań dwupokojowych – 44 proc. Mieszkania trzypokojowe stanowią 27 proc. ogólnej oferty mieszkań na wynajem, a kawalerek jest 19 proc. Jednocześnie należy dodać, że mieszkania czteropokojowe i większe są poszukiwane najrzadziej.

Co więcej, studenci są na ogół mało wymagający, jeśli chodzi o standard mieszkania do wynajęcia. Dla właściciela oznacza to szansę na uniknięcie częstych kosztownych remontów – lokal wystarczy zwykle nieco odświeżyć, żeby studencki najemca był zadowolony. Studentom wystarcza też na ogół podstawowe umeblowanie i wyposażenie. Jeśli tylko lokalizacja mieszkania jest dogodna, nie będzie mieć znaczenia również np. północna ekspozycja okien czy zaniedbane otoczenie budynku.

Wynajem studencki oznacza też szansę większego zarobku – młodzi ludzie chętnie wynajmują lokale w kilkuosobowych grupach. Wpływy z czynszu są też z reguły w przypadku studentów trwałe – większość osób wynajmuje na przynajmniej 10 miesięcy, a nie brak też takich, którzy od razu deklarują chęć podpisania umowy na kilka lat z góry. Są to w większości osoby łączące studia z pracą, co zmniejsza ryzyko niewypłacalności.

Jakim jesteś typem najemcy? [QUIZ]

Jak wynająć studentom, żeby nie żałować?

Żeby bezpiecznie wynająć mieszkanie studentowi i uniknąć najczęstszych problemów, wystarczy na ogół pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Większość z nich sprowadza się do odpowiedniej selekcji potencjalnych lokatorów. Oto najważniejsze porady:

 1. Rozpocznij poszukiwania najemców od wypytania rodziny i znajomych – wobec osób znanych łatwiej będzie w razie czego wyciągać konsekwencje.
 2. Zaznacz jasno w ogłoszeniu, że załącznikiem do umowy najmu będzie regulamin zachowania w mieszkaniu, a za jego złamanie grożą określone kary, np. wypowiedzenie umowy.
 3. Żądaj kaucji wyższej niż standardowa, np. na kwotę trzymiesięcznego czynszu – powinno to odstraszyć część nierzetelnych lokatorów.
 4. Podczas spotkania na żywo zapytaj potencjalnego najemcę o najważniejsze kwestie – czy i gdzie pracuje, jak spędza wolny czas, od jak dawna mieszka poza domem rodzinnym. Z góry odrzucaj wszystkie osoby, wobec których masz wątpliwości.
 5. Rozważ wynajmowanie mieszkania wyłącznie studentom 3–5 roku lub osobom, które łączą studia z pracą – możesz zażądać okazania dokumentów, które to potwierdzają.
 6. Dołącz do umowy protokół zdawczo-odbiorczy, który w razie powstania zniszczeń pozwoli ustalić, kto ponosi za nie odpowiedzialność finansową.
 7. Zaproponuj podpisanie umowy najmu okazjonalnego – lepiej chroni ona prawa właściciela mieszkania. Nie każdy najemca jednak się na nią zgodzi.
 8. Ubezpiecz mieszkanie od szkód ze strony lokatorów.

Warto też zadbać o odpowiednie skonstruowanie umowy najmu. W internecie dostępnych jest wiele darmowych wzorów takiego dokumentu, warto jednak w razie potrzeby dodawać do dokumentu własne zapisy (oczywiście zgodne z prawem). Najważniejsze, by taka umowa w sposób klarowny regulowała wszystkie najważniejsze kwestie związane z mieszkaniem.

Pobierz: Umowa najmu mieszkania – wzór

– Należy zadbać o umowę najmu. Dobrze skonstruowana powinna zawierać wyszczególnione prawa i obowiązki najemcy i wynajmującego oraz dokładnie wskazywać granicę odpowiedzialności za koszty utrzymania nieruchomości – podkreślają eksperci Gratki. – Dokumentem dodatkowym w umowie jest protokół zdawczo-odbiorczy, który obu stronom umowy najmu pozwoli uniknąć problemów z oceną stanu nieruchomości przed rozpoczęciem współpracy i po jej zakończeniu.

Wynajem mieszkania studentom – czy warto?

Na pytanie, czy warto wynająć mieszkanie studentom, nie ma jednej odpowiedzi – każdy właściciel lokalu musi odpowiedzieć sobie na nie samodzielnie. Z pewnością warto jednak dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw, zanim podejmie się decyzję, by z wynajmu studentom całkiem zrezygnować. Przy odrobinie intuicji w ocenie ludzi i odpowiednich zabezpieczeniach w umowie wynajem studencki może przebiegać całkiem bezproblemowo.

Na koniec warto wspomnieć o opcji popularnej na zachodzie Europy, w Polsce jednak wciąż rzadko wykorzystywanej – właściciel może mianowicie poprosić potencjalnego lokatora o kontakt do właściciela poprzednio wynajmowanego mieszkania. W takiej sytuacji wystarczy jeden telefon, by dowiedzieć się, czy dany najemca jest godny zaufania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wynajem mieszkania studentom – czy to się opłaca? - RegioDom.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska