
Podnoszenie czynszu bez zapowiedzi
Chcąc podnieść lokatorowi czynsz, właściciel nieruchomości musi to zrobić z minimum trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Okres ten nie może być krótszy, nawet jeśli taki zapis znajdzie się w umowie (jest wówczas nieważny).
Żeby zmienić wysokość czynszu, właściciel za każdym razem musi dokonać wypowiedzenia dotychczasowej wysokości czynszu na piśmie. Musi to zrobić najpóźniej na koniec danego miesiąca kalendarzowego.

Żądanie zbyt wysokiej kaucji
Większość właścicieli nieruchomości żąda kaucji w wysokości miesięcznego lub dwumiesięcznego czynszu. Może się jednak zdarzyć wynajmujący, który będzie oczekiwał większego zabezpieczenia finansowego, np. przy wynajmie lokalu o podwyższonym standardzie. Ma do tego prawo, jednak zgodnie z ustawą kaucja nie może nigdy przekroczyć 12-krotności miesięcznego czynszu najmu.

Spóźnianie się ze zwrotem kaucji
Kaucja służy pokryciu ewentualnych szkód poczynionych w mieszkaniu przez najemcę lub jego gości. Właściciel ma zatem prawo potrącić z niej określoną kwotę lub nawet – w przypadku dużych zniszczeń – zatrzymać całość kaucji. Jeśli jednak zwraca kaucję lokatorowi, ma na to dokładnie miesiąc od dnia opuszczenia przez niego mieszkania.