Ceny
Ceny
System krajowy: zgłoszenie - 500 zł, do tego opłata za 10-letnią ochronę - 350 zł oraz wydanie świadectwa ochronnego - 60 zł;
system wspólnotowy: zgłoszenie - 900 euro plus opłata rejestracyjna - 1100 euro;
system międzynarodowy: 653 franki szwajcarskie za znak czarno-biały lub 903 franki za znak kolorowy i 73 franki za każde państwo, w którym chcemy zastrzec swój znak towarowy.
- Z jakimi sprawami najczęściej ma do czynienia rzecznik patentowy?
- Od 40 lat jestem rzecznikiem patentowym, a od siedmiu również europejskim rzecznikiem patentowym i biegłym sądowym w dziedzinie wynalazczości. Niemal codziennie kontaktuję się więc z różnymi wynalazcami. Analizuję wzory użytkowe, przemysłowe, topograficzne i znaki towarowe, czyli firmowe. To bardzo ciekawa praca, bo mam do czynienia z najnowszymi osiągnięciami nauki i techniki.
- Komu dotychczas pomógł pan w uzyskaniu patentu?
- Dzięki mojej pomocy m.in. prof. Michał Tall z Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy uzyskał patent europejski na silnik liniowy, firma Falenczyk z Nowej Wsi Wielkiej zdobyła świadectwo europejskie na podajnik do kotłów, a prof. Krzysztof Wernerowski z Uniwersytetu Przyrodniczo-Technologicznego w Bydgoszczy - patent na urządzenie służące do klimatyzacji pomieszczeń (na zdjęciu obok-red.).
- Jak wygląda w Polsce sytuacja ochrony patentowej?
- Najlepsza ochrona jest bez wątpienia w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Korei Południowej. Nie jest źle także w Chinach. Jednak Polska nie ma, niestety, szczególnych osiągnięć w tej dziedzinie.
- Gdzie i w jaki sposób można zastrzec znak firmowy?
- Przedsiębiorcy powinni przestrzegać zasad wynikających z przepisów międzynarodowych o znakach towarach. Unijni producenci, którzy dostrzegają dobrze sprzedającą się, niezastrzeżoną polską markę, będą próbowali sami zastrzec prawo do identycznego lub podobnego znaku towarowego. Dlatego warto zawczasu zabezpieczyć się i zastrzec ten znak, przede wszystkim w krajach, do których przedsiębiorstwo eksportuje lub zamierza to robić.
W systemie krajowym rejestruje się znaki towarowe obowiązujące tylko w Polsce. Podanie o zarejestrowanie znaku składa się w Urzędzie Patentowym RP.
Polskie firmy, które eksportują towar i chcą rejestrować swoje znaki towarowe, mogą to robić w dwojaki sposób: w systemach wspólnotowym (Wspólnot Europejskich - ZTW-red.) lub międzynarodowym, za pośrednictwem Urzędu do spraw Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM-red.) w hiszpańskim Alicante, albo przy pomocy Międzynarodowego Biura w Genewie.
Znak wspólnotowy to taki, na którego stosowanie ma się wyłączność we wszystkich krajach unijnych, w Genewie zaś można zastrzec prawo do znaku towarowego w około siedemdziesięciu krajach (m.in. we wszystkich UE).
Zainteresowany sam wybiera państwa, w których chce zastrzec swój znak.