W 2009 roku w gospodarstwach rolnych w całym kraju zdarzyło się 8.530 upadków z wysokości. Ponad 2 tys. wypadków było związanych z obsługą maszyn i pojazdów rolniczych. Nawet praca ze zwierzętami nie jest bezpieczna, bo w zeszłym roku z ich udziałem zdarzyło się 2.429 wypadków. Często ofiarami tych zdarzeń stają się także dzieci.
Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy w ramach kampanii informacyjno-prewencyjnej nagrał spoty telewizyjne, poświęcone temu tematowi.
- Chcemy, aby dzieci spędziły bezpiecznie wakacje na wsiach - mówi Katarzyna Pietraszak, rzecznik prasowy okręgowego inspektora pracy. - W ciągu roku odwiedzamy gospodarstwa rolne, uczulamy rodziców, jak i dzieci na niebezpieczeństwa związane z pracą w gospodarstwie - dodaje. - Latem pracownicy odwiedzają wakacyjne obozy, a w tym roku, dodatkowo, postanowiliśmy nagrać trzy scenki, przedstawiające dobre i złe praktyki m.in. w trakcie żniw.
Pierwszy spot dotyczy prac dzieci na wysokościach. PIP przypomina dzieci mają zakaz wykonywania prac powyżej 3 metrów wysokości. Drugi przedstawia przypadki ciągnięcia lub uderzenia ruchomą częścią maszyn najmłodszych, a trzeci mówi o tym, że zwierzętami hodowlanymi powinny zajmować się osoby dorosłe.
Spoty będzie można oglądać na antenie TVP Bydgoszcz do końca lata.
Udostępnij