Nie ma tygodnia, w którym gdzieś na polu, podwórku, w oborze czy chlewni nie doszło do wypadku. Przykład z listopada 2020 roku, z powiatu grudziądzkiego w województwie kujawsko-pomorskim. Mężczyzna wyjechał na pole z rozrzutnikiem obornika. Rodzina zaczęła się niepokoić, bo długo nie wracał. Okazało się, że maszyna wciągnęła i wyrwała rękę mężczyzny, a ten zmarł w wyniku poniesionych obrażeń. Pośpiech, nieuwaga, niewystarczające zabezpieczenie maszyny?
Pandemia zmienia sposób edukowania rolników na temat bezpiecznej pracy
W trzech pierwszych kwartałach 2020 roku do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zgłoszono 8 683 wypadki, o 1 863 (17,7%) mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
- W dobie pandemii prowadzona przez KRUS działalność prewencyjna musiała także przybrać nowe formy - zauważa Teresa O'Neill, rzecznik prasowa KRUS. - Z uwagi na wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, odwołano większość z zaplanowanych na 2020 rok działań prewencyjnych, ograniczono liczbę szkoleń i pogadanek dla rolników oraz członków ich rodzin.
Co zamiast form prewencji, z których KRUS musiał zrezygnować?
Jak większość instytucji czy firm, swój przekaz Kasa musiała przenieść do internetu. - Zasady ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym i Wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat popularyzowane są wśród mieszkańców wsi w formie nowych, atrakcyjnych dla nich projektów, umożliwiających przekazywanie wiedzy bez bezpośredniego kontaktu - wyjaśnia wicedyrektor KRUS.
To też może Cię zainteresować
Rolnikom i dzieciom KRUS proponuje m.in. kurs e-learningowy dla najmłodszego pokolenia, filmy, broszury, ulotki, plakaty itp. - Opracowano również 3 tzw. listy kontrolne dotyczące zagrożeń występujących w gospodarstwach rolnych związanych z upadkami osób, obsługą maszyn i urządzeń rolniczych oraz zwierząt gospodarskich, które rolnicy mogą wykonać samodzielnie i określić potencjalne zagrożenia w swoim miejscu pracy - dodaje rzeczniczka.
Szczególnie intensywnie Kasa popularyzuje wśród najmłodszych mieszkańców wsi kurs e-learningowy pt. „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”, który w nowoczesnej formie przybliża zagrożenia wypadkowe w gospodarstwach rolnych, a także uczy prawidłowych zachowań podczas przebywania na terenie obejścia. Umożliwia on najmłodszym zdobywanie wiedzy w dowolnym miejscu i czasie, również w towarzystwie, rodzeństwa i rodziców. Wśród dzieci, które ukończyły kurs i przesłały certyfikat wraz z formularzem zgłoszeniowym, rozlosowano 100 hulajnóg.
Konkursy KRUS dla dzieci i dorosłych mają uczyć bezpieczeństwa
W 2020 roku Kasa zorganizowała 2 nowe konkursy. W pierwszym z nich zadaniem było ułożenie rymowanki o bezpieczeństwie w gospodarstwie rolnym. W ten sposób KRUS chce promować wśród dzieci prawidłowe nawyki i zachowania związane z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego, a także popularyzować Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie należy powierzać dzieciom poniżej 16 lat.
To też może Cię zainteresować
Do KRUS trafiło 212 prac, w których zawarty został najistotniejszy dla działalności prewencyjnej KRUS przekaz o tym, że dzieci muszą znajdować się pod opieką osób dorosłych, z dala od maszyn rolniczych, zwierząt gospodarskich, szkodliwych substancji chemicznych oraz że nie mogą pracować, a jedynie pomagać w gospodarstwie domowym.
Drugi konkurs był skierowany do osób dorosłych. Był to Ogólnopolski Konkurs Testowy z Zakresu Bezpiecznej Pracy w Gospodarstwie Rolnym – Bezpieczna Obsługa Zwierząt Gospodarskich. Udział w konkursie wymagał zarejestrowania na dedykowanej konkursowi stronie internetowej i udzielenia odpowiedzi na 20 pytań. W konkursie uczestniczyło 706 osób, nagrody otrzymało 100 osób, które udzieliły największej liczby poprawnych odpowiedzi w najkrótszym czasie.
2 grudnia 2020 r. odbyła się e-Gala II drugiego Ogólnopolskiego Konkursu filmowego dla młodzieży pod hasłem „Moja Wizja Zero – Bezpieczeństwo, Zdrowie i Dobrostan Rolnika”.
Wypadek w rolnictwie można zgłosić przez internet
Wypadek przy pracy rolniczej można zgłosić bez wizyty w jednostce terenowej Kasy. Formularz zgłoszenia wypadku przy pracy rolniczej wraz z objaśnieniami znajduje się pod linkiem: Zgłoszenie wypadku. - W najbliższym czasie planowane jest zamieszczenie tego dokumentu na portalu ePUAP i eKRUS, co umożliwi posiadaczom kont zgłaszanie wypadków online - zapowiada rzecznik.
