
Świadectwo pracy
Jeżeli umowa o pracę została rozwiązana lub wygasł stosunek pracy, pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy. Powinno to nastąpić w dniu wygaśnięcia stosunku pracy.
Pracodawca, który nie może w tym terminie wydać świadectwa pracy ze względu na obiektywne przyczyny, powinien dopełnić odpowiednich formalności w ciągu 7 dni, przy czym firma musi wysłać dokument pocztą lub dotarczyć go pracownikowi w inny sposób.

Korekta świadectwa pracy
Jeżeli w świadectwie pracy znajduje się błąd, pracodawca powinien dokonać korekty dokumentu. Nie ma prawo odmówić pracownikowi zrobienia sprostowania. Od 1 września 2019 roku pracodawcy przysługuje 14 dni na sprostowanie świadectwa pracy.

Prawo do rejestracji w urzędzie pracy
Osoba, która nie ma pracy, nie pozostaje w stosunku służbowym i jest wolna od zobowiązań wynikających z umowy o pracę nakładczą, może zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna.
Aby uzyskać status osoby bezrobotnej, nie można także wykonywać innej pracy zarobkowej w oparciu o umowę cywilnoprawną (na podstawie: umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy o pomocy przy zbiorach), ani wykonywać pracy lub świadczyć usług jako członek: rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych.
Po rejestracji w powiatowym urzędzie pracy zwolniony pracownik może ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych.

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę
Osoba zatrudniona, która nie zgadza się z powodem zwolnienia podanym przez pracodawcę, została zwolniona bezprawnie, np. podczas urlopu lub którą pracodawca zwolnił bez podania przyczyny, ma prawo złożyć odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę w sądzie pracy.
Pracownik zatrudniony na czas określony może domagać się od pracodawcy odszkodowania, natomiast pracownik, który miał umowę na czas nieokreślony, ma szansę starać się o: odszkodowanie, uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne i przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach.
Co ważne, pracownik ma tylko 21 dni na odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę, licząc od dnia doręczenia pisma z wypowiedzeniem.