Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyrośnie nam tutaj las wiatraków. Są już wstępnie wyznaczone miejsca, gdzie mogą powstawać farmy

(Kaf)
Gdzie na Pomorzu i Kujawach można stawiać farmy wiatrowe?
Gdzie na Pomorzu i Kujawach można stawiać farmy wiatrowe? sxc.hu
Firmy planują postawić w Kujawsko-Pomorskiem około 900 takich obiektów. Tymczasem dotąd nie ma w Polsce prawa, które regulowałoby lokalizację tych urządzeń.
Wyrośnie nam tutaj las wiatraków. Są już wstępnie wyznaczone miejsca, gdzie mogą powstawać farmy

W podtoruńskim Głuchowie rok temu w pobliżu krajowej "jedynki" stanęły dwa największe w Polsce wiatraki.
Za to wciąż nie ma pozwolenia na budowę farmy w Brześciu Kujawskim. Tu opór stawiają mieszkańcy, ale i inwestor nabrał wody w usta.
- Od roku jest cisza, inwestorzy nie przychodzą - mówi Wojciech Zawidzki, burmistrz Brzeście Kujawskiego. - A ja, jak już innym tłumaczyłem, mogę działać tylko w oparciu o przepisy prawa.

Wiatraki na Pomorzu i Kujawach stawiane są na dziko

W regionie stoi już niemal 300 wiatraków. Prawo nie reguluje jednak dziś tego, gdzie i na jakich warunkach mogą one być stawiane.
Dlatego zarząd województwa zlecił opracowanie przez Polską Akademię Nauk skutków, jakie może za sobą pociągać stawianie farm wiatrowych w naszym regionie. Na razie przyjęto stanowisko dotyczące ograniczeń w budowaniu farm.

Na mapie regionu zakreślono obszary wyłączone z lokalizacji elektrowni wiatrowych. W szczególności wyznaczono strefy buforowe do ochrony tras przelotów ptaków: 10 km od obu brzegów Wisły, 8 km od Brdy i Drwęcy i 6 km od Noteci i Kanału Bydgoskiego.
Rozwój energetyki wiatrowej dopuszczono też w odległości poza możliwą strefą upadku wiatraka od linii kolejowych, elektroenergetycznych oraz dróg. Nie będzie można również stawiać farm bliżej niż kilometr od budynków mieszkalnych i zagród.

Dmuchają na zimne

- Dlaczego proponujemy wprowadzenie takich rozwiązań? Gospodarcze, społeczne i zdrowotne skutki chaotycznie budowanych elektrowni mogą być opłakane - wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki. - Chcemy tego uniknąć.

Takie ograniczenia zostaną też w przygotowywanej na następne lata strategii rozwoju województwa, programie ochrony środowiska regionu oraz w Wojewódzkim Planie Zagospodarowania Przestrzennego.

Nie oznacza to jednak, że farm wiatrowych nie będzie gdzie u nas stawiać. - Region ma duży potencjał wykorzystywania energii odnawialnej, największą z nich jest budowa elektrowni wodnej - wskazuje Mariusz Leszczyński z urzędu marszałkowskiego. - Po uwzględnieniu ograniczeń nadal mamy 30 proc. terenu, na którym można inwestować. To więcej niż mają np. sąsiedzi z niemieckich landów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co z ofertami pracy sezonowej? Jakie stawki?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska