Michał Sztybel, Wojewoda Kujawsko-Pomorski zarządził 9 stycznia 2025 roku odstrzał sanitarny dzików na obszarze zagrożonym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, tj. we wszystkich powiatach województwa kujawsko-pomorskiego. Rozporządzenie zawiera szczegółową liczbę dzików przeznaczonych do odstrzału dla obwodów łowieckich. Łącznie 5374 dziki.
To ludzie roznoszą tę chorobę, nie dziki
Metoda masowej redukcji populacji dzików, jako jedno z podstawowych narzędzi przeciwdziałania ASF, została zakwestionowana przez część środowiska naukowego. Najistotniejszy czynnik szerzenia się ASF upatrują w człowieku a nie w dzikach.
Prof. Sabina Pierużek-Nowak, wiceprzewodnicząca Państwowej Rady Ochrony Przyrody, podkreślała w czasie obrad sejmowej podkomisji do spraw dobrostanu zwierząt gospodarskich i ochrony produkcji zwierzęcej w Polsce oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, że wykonano szereg działań, które miały zapobiec przesuwaniu się ASF taką falą przez Polskę.
- Wygrodzono przejścia na autostradach, w związku z czym należało się spodziewać, że dziki z ASF zatrzymają się dokładnie na granicy autostrady A1, po jej wschodniej stronie. To się nie stało. W pewnym momencie pojawiły się ogniska ASF w województwie zachodniopomorskim i w dolnośląskim, co wskazuje ewidentnie na czynnik ludzki.
Odstrzału dzików żąda Komisja Europejska
Jednak obowiązek ustanowienia przez państwa członkowskie krajowego planu działania, obejmującego zarządzanie populacją dzików w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się ASF, wynika z rozporządzenia Komisji Europejskiej.
- Odpowiednia kontrola dzików jest przez KE zalecana i powinna być wprowadzona zarówno na obszarach, na których choroba nie występuje, jak i na obszarach, które są już nią dotknięte - wyjaśniał przed Podkomisją Krzysztof Jażdżewski, Główny Lekarz Weterynarii. - Uznaje się, że czynnikiem ryzyka, mającym największy wpływ na wystąpienie ASF u dzików, jest zagęszczenie populacji tych zwierząt.
Likwidacja ogniska ASF - będzie szkolenie w Minikowie
Liczba ognisk ASF w Kujawsko-Pomorskiem rośnie. Do 3 stycznia 2025 roku stwierdzono ich 70 - ostatnie w Zakurzewie w gminie Grudziądz, gdzie znaleziono siedem dzików padłych z powodu ASF.
Najbardziej dotknięte nim w regionie są powiaty:
- chełmiński,
- grudziądzki,
- świecki, gdzie występują najwyższe obostrzenia dla producentów trzody chlewnej.
26 lutego w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie zaplanowano szkolenie na temat likwidacji ogniska ASF. Oprócz podstawowej wiedzy na temat wirusa, sposobu pobierania próbek i wdrażania systemu bioasekuracji w gospodarstwach, będzie też mowa o uchybieniach w bioasekuracji, które są najczęstszą przyczyną odmowy wypłaty odszkodowania, należnego producentom wieprzowiny, którzy ponieśli straty z powodu ASF.
