Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te miejsca w Kujawsko-Pomorskiem "odwiedzi" PIP w 2024 roku. Na liście sądy, prokuratury, urzędy, budowy, farmy wiatrowe

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
- W sądach i prokuraturach weźmiemy pod lupę  między innymi czas pracy  - zapowiada regionalna PIP.
- W sądach i prokuraturach weźmiemy pod lupę między innymi czas pracy - zapowiada regionalna PIP. Archiwum/Polska Press
60 tysięcy kontroli planuje przeprowadzić PIP w 2024 roku - inspektorzy ruszyli w kraj! W Kujawsko-Pomorskiem ich częstych wizyt powinna spodziewać się szczególnie branża budowlana, ale nie tylko. Są też u nas nowe punkty na kontrolnej liście.

Spis treści

- W naszym województwie wzmożone kontrole dotyczą budownictwa, a nowe pracodawców związanych z energetyką wiatrową i fotowoltaiką, skupy złomu, elektrownie węglowe i gazowe - wymienia Waldemar Adametz, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy.

To weźmie pod lupę PIP na Kujawach i Pomorzu

- Weźmiemy też pod lupę czas pracy w sądach i prokuraturach, przepisy prawa pracy w jednostkach samorządowych czy o Zakładowych Funduszach Świadczeń Pracowniczych. W zakresie nowych działań prewencyjno-promocyjnych będziemy prowadzić te dotyczące zagrożeń czynnikami chemicznymi w środowisku pracy - dodaje Adametz.

Nowe prawa pracownicze - jak są przestrzegane?

Nowe regulacje, zwłaszcza te dotyczące praw pracowniczych związanych z rodzicielstwem, stosunkiem pracy i pracą zdalną, wymagają szczególnej uwagi. Kluczowa pozostaje tutaj również aktualizacja przepisów dotyczących kontroli trzeźwości pracowników oraz standardów ergonomicznych miejsc pracy.

- Inspektorzy PIP są upoważnieni do przeprowadzenia kontroli bez uprzedzenia, natomiast zawsze powinni okazać legitymację służbową i stosowne upoważnienie - mówi Monika Grządziela, Ekspert ds. bezpieczeństwa W&W Consulting. - Zdarza się, że pracodawca zostanie poinformowany o terminie i zakresie kontroli PIP, najczęściej wtedy, kiedy taka informacja nie wpływa na jej przebieg. Natomiast wówczas rolą pracodawcy jest przygotowanie wskazanej w korespondencji pełnej dokumentacji, również we współpracy z pracownikami odpowiedzialnymi za poszczególne, kontrolowane obszary.

Jeśli chodzi o dokumentację, to najczęściej podczas kontroli stanu BHP inspektorzy dokonają wizji wybranych stanowisk pracy oraz przeglądu dokumentacji pracowniczej - teczek pracowniczych, regulaminów pracy oraz wynagrodzeń.

Wypadki w pracy. Alarmujące dane!

Zaś w obliczu rosnącej liczby wypadków przy pracy, które będą elementem kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w tym roku, to audyt BHP staje się narzędziem kluczowym w identyfikacji przyczyn tych zdarzeń.

  • Dane Głównego Urzędu Statystycznego alarmują - zanotowano wzrost o 7,5 proc. liczby osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy od stycznia do września 2023 roku w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Dlaczego podejmujesz ryzykowne zachowania w miejscu pracy?

- Podczas audytu BHP, zadając pracownikom odważne pytanie: „Dlaczego podejmujesz ryzykowne zachowania w miejscu pracy?”, otwieramy drzwi do zrozumienia motywacji i postaw pracowników. Podejście "human 2 human" w zakresie bezpieczeństwa pracy umożliwi wyznaczanie priorytetów, kształtując środowisko pracy w kierunku poprawy bezpieczeństwa i dobrostanu pracowników. Audyt behawioralny BHP to inwestycja nie tylko w teraźniejszość, ale przede wszystkim w bezpieczną przyszłość i najcenniejszy kapitał każdego przedsiębiorstwa – jego pracowników – podsumowuje Monika Grządziela.

Dbałość o zdrowie pracowników jest źródłem przewagi konkurencyjnej, buduje zaufanie do marki. . Z kolei pracownicy coraz częściej szukają pracy w organizacjach, które podzielają ich wartości, a bezpieczeństwo w miejscu pracy jest dla nich priorytetem.

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska