Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyrównanie obniżonego chorobowego. Nie wszystkim ZUS wyrówna świadczenie

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
By otrzymać wyrównanie świadczenia, trzeba złożyć wniosek u płatnika zasiłku. Jeśli zasiłki wypłaca sam pracodawca, to wniosek należy przekazać pracodawcy. Pozostałe osoby składają wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
By otrzymać wyrównanie świadczenia, trzeba złożyć wniosek u płatnika zasiłku. Jeśli zasiłki wypłaca sam pracodawca, to wniosek należy przekazać pracodawcy. Pozostałe osoby składają wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Tomasz Czachorowski
Nie wszyscy pracownicy, którzy w związku z pandemią mieli obniżone pensje i poszli na chorobowe, dostaną teraz wyrównanie zasiłku. W takiej sytuacji jest m.in. nasza Czytelniczka.

Koronawirus - pojawiły się nowe objawy
-

Firma, w której pracuje pani Agnieszka, załapała się na tarczę antykryzysową. Z początkiem kwietnia pracodawca obniżył wszystkim pracownikom wymiar czasu pracy o 20 proc. (z 40 do 32 godzin tygodniowo) oraz wynagrodzenie o 20 proc.

Pod koniec maja Czytelniczka zorientowała się, że jest w ciąży. Ponieważ nie znosiła jej zbyt dobrze, z początkiem lipca poszła na zwolnienie lekarskie. - Dostałam po kieszeni, bo zasiłek chorobowy miałam liczony z ostatnich 12 miesięcy. Ponieważ już miałam obniżoną pensję, więc niestety przełożyło się to na wysokość chorobowego. Ucieszyłam się bardzo, gdy kilka tygodni temu okazało się, że ZUS będzie wypłacał wyrównania takim osobom jak ja, które przez tarczę antykryzysową straciły na zasiłku chorobowym. Złożyłam wniosek do ZUS, ale dostała odmowę. Przeczytałam, że prawo do wyrównania zasiłku mają osoby, które miały wprowadzone mniej korzystne warunki zatrudnienia w trakcie wcześniej pobieranego zasiłku. Czy rzeczywiście tak jest. Czuję się jak pracownik i przyszła matka gorszej kategorii. Jedni dostaną wyrównanie, a inni nie. Uważam, że to niesprawiedliwe. Nie można tak dzielić ludzi na tych, którzy coś dostaną od państwa i tych wyrzuconych poza nawias. Niestety, w podobnej sytuacji jak ja jest wiele kobiet - mówi rozżalona pani Agnieszka.

Można składać odwołanie
Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, nie ma dla naszej Czytelniczki dobrych wieści.

- Niestety, w obecnym stanie prawnym, Czytelniczka nie spełnia warunków do przeliczenia podstawy wymiaru świadczenia, ponieważ obniżenie wymiaru czasu pracy nie nastąpiło w okresie wcześniej pobieranego zasiłku. Jednak od decyzji ZUS przysługuje odwołanie - mówi Krystyna Michałek.

Luka w tarczy
W tarczy antykryzysowej znalazła się luka. Jeśli firma skorzystała z tarczy i obniżyła wymiar pracy oraz pensje, to m.in. kobiety, które w czasie pandemii były w ciąży lub zostały mamami, na tym straciły. Otrzymywały niższe zasiłki, bo ich podstawa była obliczana od obniżonego wynagrodzenia.

Matki pokrzywdzone przez zapisy tarczy dostają teraz wyrównanie. Niestety, nie wszystkie.

- Zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od 9 października, podstawa wymiaru zasiłku nie będzie uwzględniała obniżonego wymiaru czasu pracy lub mniej korzystnych zasad wynagrodzenia ze względu na COVID-19, jeżeli obniżenie wymiaru czasu pracy lub wprowadzenie mniej korzystnych warunków zatrudnienia nastąpiło w okresie wcześniej pobieranego zasiłku oraz między okresami pobierania wcześniejszego i kolejnego zasiłku nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe - mówi Krystyna Michałek.

Sprawę załatwimy przez PUE
By otrzymać wyrównanie świadczenia, trzeba złożyć wniosek u płatnika zasiłku. Jeśli zasiłki wypłaca sam pracodawca, to wniosek należy przekazać pracodawcy. Pozostałe osoby składają wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Nie ma sformalizowanego wzoru. Wystarczy, żeby świadczeniobiorca napisał, że występuje o przeliczenie wcześniej wypłaconego zasiłku, niższego w związku z obniżonym wymiarem czasu pracy.

Jeżeli wypłatą zasiłku zajmuje się ZUS, to wniosek można przesłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Na stronie www.zus.pl jest instrukcja, jak to zrobić przy pomocy formularza ZAS-58. ZUS poprosi pracodawcę o potwierdzenie, że zmniejszenie etatu nastąpiło na podstawie przepisów ustawy o COVID-19. - Wniosek można także złożyć u swojego pracodawcy, który powinien jak najszybciej przekazać ten wniosek do ZUS z informacją, że obniżenie etatu było związane z COVID-19 . Pracodawca może również skorzystać z formularza ZAS-58 na PUE ZUS, dołączając do niego skan wniosku - podsumowuje Krystyna Michałek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska