
Kąty wewnętrzne najlepiej wygładzić szpachelką kątową.
(fot. Fot. nowa dolina nidy)
Jeśli mamy trochę wprawy w majsterkowaniu, a fachowiec każe nam na siebie czekać pół roku - spróbujmy to zrobić sami.
Warto pamiętać, by przed demontażem starych drzwi podłogę i znajdujące się w pomieszczeniu meble przykryć folią malarską i obłożyć kartonami.
Wymiana z korektą
Po zdjęciu starych drzwi z zawiasów, czasem odkręca się, ale najczęściej - wyrywa lub wycina także starą futrynę, zwaną także ościeżnicą bądź ramiakiem.
Potem należy bardzo dokładnie oczyścić cały obwód ościeża (otworu na drzwi) z resztek tynku i kurzu, a następnie wstawić w to samo miejsce nową futrynę, zgodnie z zaleceniami producenta, korygując jej położenie drewnianymi klinikami i poziomnicą. Właściwie osadzoną konstrukcję mocuje się do muru dyblami lub za pomocą uchwytów z kotew. Krawędzie ramy warto zabezpieczyć taśmą malarską.
Po wykonaniu tych czynności wypełniamy wszystkie szczeliny między futryną a ościeżem pianką montażową. Najlepiej użyć pianki niskorozprężnej, eliminując w ten sposób możliwość odkształcenia się montowanej futryny. Do czasu zupełnego związania pianki powinno stosować się odpowiednie rozpórki, zapewniające utrzymanie konstrukcji w odpowiednim położeniu. Pianka utwardzi się po kilku godzinach, jej nadmiar będzie można usunąć, odcinając nożem introligatorskim, a rozpórki wyjąć.
Osadzenie futryny to zasadniczy etap, ale nie koniec pracy. Po tym - trzeba uzupełnić ubytki w tynku, uszkodzonym podczas demontażu starej futryny. Żeby to zrobić, najpierw należy skuć luźne fragmenty pozostałego starego tynku, oczyścić powierzchnię szczotką, a następnie zagruntować ją preparatem gruntującym.
Najlepiej, jeśli to będą materiały, które dzięki dużej zdolności penetracji wnikają silnie w głąb podłoża, powodując jego wzmocnienie i jednorodną chłonnośći całej gruntowanej powierzchni.
Do uzupełnienia ubytków, jak i osadzenia narożników, potrzebna będzie zaprawa tynkarska lub zaprawa szpachlowa. Masy te, zależnie od ich rodzaju, nakłada się kielnią murarską lub pacą stalową na przygotowane płaszczyzny wokół futryny, a następnie wyrównuje.
Ostrożnie z narożnikami!
Przy wymianie drzwi ważną sprawą jest zabezpieczenie naroży ościeża przed mechanicznymi uszkodzeniami. Można to zrobić w dwojaki sposób. Użyć ościeżnicy regulowanej, której zaletą jest możliwość zabudowy muru każdej grubości lub ościeżnicy stałej z metalowymi narożnikami siateczkowymi. W miejsca ewentualnych spękań tynku przy futrynie, można też wtopić specjalną siatkę wzmacniającą.