https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyścig po ostatnie pieniądze z programu Mieszkanie dla Młodych już się zaczął!

Jarosław Sadowski/AIP
Tomasz Czachorowski / Polska Press
Wnioski o dofinansowanie w bankach będzie można składać dopiero od 2 stycznia 2018 r., ale wiele banków pozwala już na rozpoczęcie wstępnego procesu oceny zdolności kredytowej. Dzięki temu klienci mogą dowiedzieć się jaką kwotę kredytu będą w stanie uzyskać, poznać parametry finansowania (np. marża, prowizja itp.) oraz dostarczyć wymagane przez bank dokumenty. To sprawia, że mają dużą szansę na uzyskanie dopłaty.

Zainteresowanie ostatnią transzą dopłat w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” jest ogromne. Z szacunków Expandera wynika, że pieniądze na wsparcie skończą się zapewne już w pierwszych dniach stycznia. Ci, dla których zabraknie rządowych środków znajdą się w nienajlepszej sytuacji. Będą musieli zaciągnąć zwykły kredyt na kwotę wyższą o utraconą dopłatę, albo stracą wpłacony na mieszkanie zadatek.

Starając się o dofinansowanie trzeba jednak pamiętać, że wiąże się ono z pewnym ryzykiem. Wnioskując o kredyt trzeba już mieć podpisaną umowę przedwstępną ze sprzedającym. To zwykle oznacza konieczność wpłacenia zadatku. Jeśli z winy kupującego transakcja nie dojdzie do skutku we wskazanym w umowie terminie, to sprzedający zatrzyma zaliczkę, a mieszkanie będzie mógł zaoferować komuś innemu.

Jeśli dla jakiegoś wnioskodawcy zabraknie pieniędzy na dopłatę, to może oczywiście kupić wymarzone mieszkanie za zwykły kredyt. Będzie on musiał być jednak wyższy o kwotę utraconego dofinansowania, co nie zawsze jednak uda się zrealizować. Pierwszą przeszkodą może być to, że dopłata w wielu przypadkach zastępuje obowiązkowy wkład własny, który musi wynieść przynajmniej 10 proc. wartości kupowanego lokum. Jeśli ktoś nie posiada takich oszczędności, to zostanie zmuszony do rezygnacji z zakupu, a więc straci wpłacony zadatek.

Kolejny problem, to fakt, że uzyskanie wyższej kwoty kredytu nie zawsze będzie możliwe. W niektórych przypadkach dopłata wynosi nawet ponad 100 000 zł. W rezultacie, może się okazać, że zdolność kredytowa nie pozwala na tak istotne podwyższenie kwoty kredytu. Wtedy, trzeba będzie znaleźć inne, tańsze mieszkanie. To, niestety, również skończy się utratą wpłaconego już zadatku na mieszkanie, które miało być kupione za kredyt z dopłatą.

Pewne utrudnienie może również pojawić się w przypadku chęci zakupu za kredyt z dopłatą mieszkania będącego jeszcze w budowie, która zakończy się dopiero w 2019 r. Dopłata powinna bowiem zostać wypłacona najpóźniej w IV kwartale 2018 r. i jednocześnie musi ona być ostatnią transzą płatności za mieszkanie. W przypadku nieruchomości w budowie należy więc ustalić z deweloperem taki harmonogram wpłat, aby dofinansowanie mogło zostać wypłacone do wspominanego już terminu.

Jak uzyskać dopłatę

Na koniec przypomnijmy, że dopłatę mogą uzyskać osoby w wieku do 35 lat, na zakup pierwszego w życiu własnego mieszkania lub domu. Tych ograniczeń nie muszą jednak spełniać rodzice

wychowujący przynajmniej trójkę dzieci. Mają prawo skorzystać z „MdM” nawet jeśli są starsi i gdy posiadają już mieszkanie oraz chcą np. zamienić je na większe. Dodatkowo, kupowany lokal nie powinien być zbyt duży i zbyt drogi. Maksymalna powierzchnia to 75 mkw., a jeżeli nabywca wychowuje przynajmniej troje dzieci metraż wzrasta do 85 mkw. Dom jednorodzinny nie może być większy niż odpowiednio 100 mkw. lub 110 mkw. Cena nie może natomiast przekraczać limitu obowiązującego w danym rejonie Polski. Wysokość limitów można sprawdzić na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 14

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

F
Frajer
....bo ceny są srubowane przez sprzedajacych.
W efekcie wcale nie bedzie taniej, tylko sprzedajcy zarobi.
Pozdrawiam wielbicieli państwa socjalnego.
g
gggh
oczywiscie nie dla tych naprawde potrzebujacy ale na zakup drugiego mieszkania od developera. a my juz placimy najwysze podatki w EU bo nas stac!
K
Kamil
Tak bańka z cenami mieszkań pęka od kilku lat...i ciągle pęka...no już zaraz pęknie... tylko jakoś od lat ciągle ceny rosną w górę, a najlepsze mieszkania sprzedają się w ciągu miesiąca od ogłoszenia sprzedaży...
Jedyne co to już jest koniec dobrego czasu na branie kredytów. Raz że MDM się kończy, ale to jeszcze nie problem, raczej na pewno będziemy wchodzić w okres większych stóp procentowych - trzeba to mocno wziąć pod uwagę przy braniu kredytu. W dobrej sytuacji są Ci którzy nie czekali i kupili mieszkania 4-5 lat temu, raz że były tańsze a dwa, upłacili już sporo kredytów, więc podwyżki stóp w nich tak nie uderzą.
m
mm
Kim trzeba być, żeby w przypadku niepewnego kredytu podpisać umowę, która może "obdarować" developera 10 % wymaganym wkładem własnym? W ostatnim czasie rozmawiałam z kilkoma developerami i żaden nie miał aż takich chorych zasad...1-2% potrącają w przypadku nie przyznania kredytu... W tym zakresie artykuł jest mocno przekolorowany...
a
anka
Dopłaty, pomoc finansową 500 plus, 1 tys. przez rok dla nigdy nie pracującej matki, zasiłki przez urlopy rodzicielskie, itd. dla młodych, a co do tych po 40 roku życia? Dla nich nie było żadnych pomocy, a jedynie zaciskania pasa, ulga remontowa/z tyt.zakupu mieszkania tylko na rynku pierwotnym. Przez lata brak pomocy gdy tracili prace i prawo do zasiłku. Proponowano im przekwalifikowania pomimo że i tak nikt nie chciał ich przyjąć ze względu na wiek. A dzisiaj to oni mają pracować na mlodych, bo tym wystarcza dzieci aby nie iść do pracy. Gdzie wyższa kwota wolna od podatku, gdzie niższy vat? Nie ma bo trzeba dopłacać.
a
alek
no dopłaty z naszych pieniędzy...jak dla fankowiczłów to pomocy nie ma, dla ludzi po 40 też nie...a tutaj się rozdaje naszą kasę
P
Prawda
Dopłaty z kieszeni podatników. Znam ludzi z 3ka dzieci,którzy do biednych nie należą, ale skorzystali z "promocji dopłaty 90tys PLN do kolejnego mieszkania. Idiotami przecież nie są...
H
Hmm
Mieszkaj dalej z mamusia.
j
jck
Wiedza prawna piszącego bez komentarza.Nie potrafi odróżnić zadatku od zaliczki. Używa tych terminów zamiennie.Zgroza.
w
wrocławianin
nagonka na frajera w toku.kto pierwszy po tytuł frajera roku.po nowym roku mieszkania stanieją o 30% a to będzie dopiero początek. banieczkę na nieruchomości dyma się na niewolnikach kredytowych. dłużnik jest niewolnikiem wierzyciela
Z
Zyskodawca
ty nie chcesz płacić podatków ? - a fe !
A
Ariegi
Ja czekam na mieszkania plus, bo MDM to jedno wielkie oszustwo
A
A
Ja nie chce od państwa nic niech tylko nie zabiueera wiekszej połowy mojej wypłaty.
n
nierolnik
te tzw. dopłaty są tylko do kredytów bankowych, więc tak naprawdę, napychają tylko kieszenie deweloperom i bankom, a z kredytobiorców robią niewolników. Najlepsze rozwiązanie wywalczyli sobie młodzi rolnicy (do 40-tego roku życia) , gdyż otrzymują po 150 tys. zł. bezzwrotnej gotówki. Takie pieniądze powinni otrzymywać wszyscy młodzi Polacy, bo wszyscy mają potrzeby życiowe, a nie tylko rolnicy.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska