W poniedziałek, 15 sierpnia 2022 roku obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego, a kolejnego dnia w janowieckiej wieży ciśnień odsłonięto wystawę czapek i odznak z czapek służb mundurowych, której autorem jest Adam Lubawy.
Wystawe oglądać można:
17.08.2022 (środa) - godz. 09:00 - 12:00.
18.08.2022 (czwartek) - godz. 13:00 - 16:00.
19.08.2022 (piątek) - godz. 10:00 - 14:00.
21.08.2022 (niedziela) - godz. 15:00 - 20:00.
Na wystawie jest niewiele czapek służb mundurowych (kilkanaście), ale odznak jest całe mnóstwo - około półtorej tysiąca. Odznak najwięcej jest z Polski, ale są także z całego świata: od Azji, przez Amerykę Północną i Południową, Australię oraz inne kontynenty.
- Cała moja kolekcja to około pięciu tysięcy tego typu walorów. Eksponowane są te, które są w stanie ekspozycyjnym, bo pokazywać dwie odznaki z jakiegoś kraju można, ale trzeba mieć większe pomieszczenie. Jeżeli kiedyś otworzę muzeum to będą tam wszystkie. Tutaj są tylko te zbiory, które mają pierwszoplanowy walor ekspozycyjny - powiedział nam Adam Lubawy, autor wystawy.
Pan Adam opowiedział od kiedy stosowane są odznaki na czapkach służb mundurowych (wojskowych, policyjnych, czy strażackich), co na nich jest przedstawiane, a także jakie odznaki mają np. wojskowi poszczególnych stopni.
- Nasze wojsko ma w tej chwili na czapkach, oprócz orzełka, także chorągiewki. To jest aluzja do odznak ułańskich - powiedział podczas otwarcia wystawy.
Warto zauważyć, że niektóre odznaki są wyszywane, a inne metalowe. Te wyszywane noszą oficerowie. Tłoczone w blasze noszą zwykli żołnierze. Co do czapek, to autor wystawy opowiedział m.in. o czapkach wojsk napoleońskich, furażerkach, które niegdyś używali żołnierze zajmujący się końmi, a obecnie noszą je np. polscy lotnicy, czy o polskich rogatywkach. Nie zabrakło także opowieści o czapkach żołnierzy marynarki wojennej.
