Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spora kolekcja trafiła do Muzeum Wojsk Lądowych [zdjęcia]

Anna Stasiewicz-Mąka
Anna Stasiewicz-Mąka
Mundury polskiego wojska z lat 40- i 50-tych są bardzo trudno dostępne. I dlatego kolekcja, która właśnie trafiła do Muzeum Wojsk Lądowych jest niezwykle cenna. Wkrótce do obejrzenia na wystawie.
Mundury polskiego wojska z lat 40- i 50-tych są bardzo trudno dostępne. I dlatego kolekcja, która właśnie trafiła do Muzeum Wojsk Lądowych jest niezwykle cenna. Wkrótce do obejrzenia na wystawie. Dariusz Bloch
Mundury polskiego wojska z lat 40- i 50-tych są bardzo trudno dostępne. I dlatego kolekcja, która właśnie trafiła do Muzeum Wojsk Lądowych jest niezwykle cenna. Wkrótce do obejrzenia na wystawie.

Może wydawać się, że w powojennych mundurach polskiego wojska nie może być nic ciekawego, a kolekcjonerzy będą bardziej zainteresowani o wiele starszymi. Nic bardziej mylnego.

- Mundurów tzw. ludowego Wojska Polskiego nie zostało wiele. Ich znalezienie współcześnie to spory problem - mówi Marek Zwiefka, opiekun działu umundurowania Muzeum Wojsk Lądowych.

Tym większa była radość pracowników muzeum, kiedy udało się namierzyć jednego z prywatnych kolekcjonerów, który gromadzi polskie mundury, począwszy od tych drugowojennych, poprzez m.in. te z lat 40- i 50-tych. - Do tej pory mieliśmy w muzeum pojedyncze sztuki z tego okresu, często niekompletne, bez oznaczeń - wyjaśnia Marek Zwiefka.
Teraz udało się odkupić od kolekcjonera ok. 200 sztuk umundurowania i wyposażenia polskiego wojska tuż po wojnie. To pozwala skompletować 50 gotowych zestawów, począwszy od czapki,a skończywszy na butach.

https://pomorska.pl/haubica-z-wloch-juz-w-zbiorach-muzeum-wojsk-ladowych/ar/11434762

- Właściwie dopiero od reformy mundurowej w 1951 roku umundurowanie polskiego żołnierza udało się ujednolicić. Wcześniej różnie to bywało. Zdarzało się, że pod koniec wojny Polacy chodzili w...niemieckich płaszczach. Kiedyś z tego powodu, polscy żołnierze zostali zbombardowani przez Rosjan, bo ci myśleli, że Niemcy - opowiada Marek Zwiefka. - Zimą nasi żołnierze nosili też letnie drelichowe mundury.

Przeczytaj także: Tragedia pod Brodnicą. Pociąg uderzył w auto osobowe!

W kolekcji, którą udało się pozyskać muzeum, są zarówno egzemplarze sprzed reformy, jak i te po jej wprowadzeniu. - Ciekawostką jest fakt,że mundury powojenne często były wzorowane na tych sprzed wojny. Właściwie tylko czapki, wzorem tych radzieckich, zmieniono na okrągłe - wyjaśnia Zwiefka. - Jednak hełm, wzór 31/50, używany przez wojsko ludowe, był wyprodukowany jeszcze w II RP, a późnej tylko nieco zmodyfikowany. Do 1952 roku na mundurach noszono orła z koroną.

W kolekcji są też mundury maskujące: tzw. pietrucha - używany przez rosyjskich zwiadowców oraz wymyślony już przez Polaków - tzw. polski deszczyk.

W przyszłym roku Muzeum Wojsk Lądowych chce pokazać powojenne polskie mundury na wystawie.

Pogoda na dzień (1.12.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska