Ogólnopolskie Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury odbyły się w Chełmnie po raz osiemnasty. Trwały od 8 do 18 lipca.
Wystawa prac w Bramie Grudziądzkiej w Chełmnie
W przedostatnim dniu warsztatów odbyła się - tradycyjnie - wystawa poplenerowa w Bramie Grudziądzkiej. Przygotowali ją studenci. Można było obejrzeć prace prezentujące rok Chełmna, wykonane w różnych technikach plastycznych.
Aby podtrzymać tradycję portretowania Chełmna Urząd Miasta Chełmna organizuje Ogólnopolskie Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury, mające stanowić zaproszenie dla młodych architektów i artystów do twórczego zwiedzania „polskiego Carcassonne” czy też „małego Krakowa północy”.
Przeczytaj także
Unikatowej wartości zabytki gotyckie, wpisane w 2005 roku na Listę Pomników Historii Prezydenta RP, są magnesem przyciągającym sympatyków architektury, środowiska naukowe, ludzi kultury i sztuki oraz turystów poszukujących miejsc o wyjątkowej atmosferze.
Warsztaty - jedyne w Europie
Cel warsztatów to promocja Chełmna i jego średniowiecznych zabytków Chełmna i talentu uczestniczących w nich żaków.
- Chełmińskie warsztaty są jedynymi tego typu warsztatami dla studentów architektury w Europie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem - informuje Elżbieta Pawelec, główny specjalista ds. promocji turystycznej w Urzędzie Miasta Chełmna. - W lipcu każdego roku spotykają się w Chełmnie studenci architektury z polskich i zagranicznych uczelni. Prace studentów, wykonane podczas chełmińskich warsztatów, prezentowane były na licznych wystawach w Polsce i za granicą oraz w specjalnie wydawanych katalogach i albumach poplenerowych.
Uczestnicy warsztatów w 2024 roku - studenci dziewięciu uczelni wyższych
Politechnika Bydgoska
Politechnika Krakowska
Politechnika Lubelska
Politechnika Łódzka
Politechnika Opolska
Politechnika Wrocławska
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu
Akademia Śląska w Katowicach
Uniwersytet Narodowy Politechniki Lwowskiej z Ukrainy
Dowiedz się również
Malujących, rysujących studentów wielokrotnie można było spotkać w przestrzeni Chełmna. Zobaczcie więc zdjęcia, jak malowali i co zmalowali w Chełmnie - Mieście Zakochanych i pokazali to na wystawie.
Podczas warsztatów odbył się także wykład otwarty pt. „Architektura rezydencji magnackich XVII i XVIII w. na Ukrainie”. Był to wykład assoc. prof., PhD, Oresty Remeshylo-Rybchynskiej, która jest wykładowcą Uniwersytetu Narodowego Politechnika Lwowska (Ukraina) oraz członkiem ICOMOS Ukraina.