Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa w radziejowskiej bibliotece

Renata Kudeł
Rozmowa z Krzyszofem Wątrobiczem, autorem wystawy "Panoramy, mapy, plany i szkice dawnego Radziejowa" . Można ją oglądać w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej.

- Jak narodziła się ta wystawa?
- Od dawna myślałem o ekspozycji tego rodzaju, lecz skromna ilość eksponatów nie pozwalała na jej zorganizowanie. Jednak z czasem, w miarę zdobywania kolejnych pamiątek, plan stawał się coraz bardziej realny. Bezpośrednim impulsem była też wystawa, otwarta niedawno wystawa w radziejowskim klasztorze franciszkanów, gdzie pokazano zdjęcia, dotyczące historii naszego miasta.
- Czy łatwo było zdobywać eksponaty?
- Zdobywaliśmy je z kilku źródeł. Przede wszystkim z antykwariatów, wystawiających swoje oferty w Allegro. W ten sposób pozyskaliśmy egzemplarz gazety "Ilustracja Polska" z roku 1931, w którym znajduje się panorama Radziejowa oraz pochodzącą z antykwariatu w Łodzi kompozycję widoków z Radziejowa, między innymi rynku, kościoła farnego oraz klasztoru franciszkanów. Pochodzi ona prawdopodobnie z drugiej połowy XIX wieku. W internecie znalazłem na przykład mapę Królestwa Polskiego z 1843 roku, a także mapę, przedstawiającą Radziejów w okresie okupacji hitlerowskiej. Mapy te obrabiałem w odpowiednim programie, powiększając wybrane fragmenty.
- Wiem, że kilka eksponatów dostarczyli mieszkańcy Radziejowa.
- Tak, to nieocenione źródło. Pan Ryszard Pernak udostępnił widokówkę, przedstawiającą panoramę Radziejowa z okresu okupacji hitlerowskiej, którą następnie zeskanowałem i powiększyłem. Przeglądając zdjęcia w albumie, będącym własnością pani Marii Malinowskiej, zauważyłem małą fotografię, która okazała się planem sytuacyjnym Radziejowa z 1835r. Oryginał planu znajduje się w zbiorach kartograficznych Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ciekawe jest to, że na planie widoczne jest nie tylko rozmieszczenie zabudowań, ale przede wszystkim wygląd poszczególnych domów, rozplanowanie ulic i niektóre punkty charakterystyczne, na przykład dom zajezdny, czy też, tuż za nim, wiatrak. Jeżeli ktoś jest w posiadaniu map, planów lub szkiców naszego miasta prosimy o kontakt. Może w ten sposób uda się powiększyć wystawę o nowe eksponaty?
- Czy przeszłość małej ojczyzny zainteresuje młodych ludzi?
- Wystawa, mam nadzieję że służyć będzie wszystkim, zarówno młodzieży, korzystającej z biblioteki, uczestniczącej w lekcjach o regionie oraz starszym czytelnikom. Liczymy także na turystów i osoby, które poszukują swoich korzeni. Takie wizyty nie są rzadkością w naszych stronach. W przeszłości mieliśmy już ich kilka, na przykład ze Stanów Zjednoczonych. Wówczas naszym rodakom wiedzą i czasem służył pan Ryszard Pernak. Teraz można ich będzie zapraszać - tropami przeszłości - również biblioteki.
- Jest pan bibliotekarzem z dyplomem historyka...
- Jako historyk wyszukuję informacji o przeszlości Radziejowie i okolicy. Staram się też na bieżąca gromadzić książki dotyczące regionu. Podcxzas lekcji regionalimu w bibliotece udowadniam młodzieży, że historia to żywa nauka. Większość zdarzeń, o których uczą się z podręczników, miała swoje odbicie w regionie. Chcę ich przekonać, że poznawanie historii najbliższej okolicy jest naprawdę ciekawe i prowadzi do lepszego zrozumienia biegu historii.

Informacje i zgloszenia na lekcje regionalizmu pod numerem telefonu 054285-32- 80, e'mail: [email protected]. Strona internetowa biblioteki: ww.bibliotekaradziejow.cdx.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska