Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawy w Nakle i Szubinie i konferencja naukowa. Zobacz program Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w pow. nakielskim

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Wystawę w Muzeum Ziemi Szubińskiej oglądać można aż do kwietnia
Wystawę w Muzeum Ziemi Szubińskiej oglądać można aż do kwietnia Fot. nad. Kamila Czechowska
Muzeum Ziemi Szubińskiej zaprasza 1 marca na wystawę „Dla Ciebie, Polsko i dla Twojej chwały”. Wystawa także na rynku w Nakle, a w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nakle - konferencja naukowa.

Zobacz wideo: Wyższe świadczenie 500 plus? PiS chce zmian.

Wystawa w Muzeum Ziemi Szubińskiej pt. „Dla Ciebie, Polsko i dla Twojej chwały” czynna będzie od poniedziałku 1 marca aż do kwietnia. Chętni zwiedzać ją mogą w dni powszednie w godz. 8-16. Muzeum zaprasza także w niedzielę 7 marca w godzinach 12-16.

To Cię może również zainteresować

Autorką ekspozycji z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest dr Alicja Paczoska-Hauke. Przygotowano ją w oparciu o zbiory zgromadzone m.in. przez IPN w Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy i Poznaniu, a także Fundację Generał Elżbiety Zawackiej oraz Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej.

Jak dowiadujemy się - wystawa składa się z 16 paneli, na których zaprezentowano m.in. 90 dokumentów oraz około 180 zdjęć portretowych członków antykomunistycznego podziemia. Jak podkreślają organizatorzy -większość prezentowanych na wystawie zdjęć nie była dotąd publikowana.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

Na wystawę w poniedziałek 1 marca zapraszają także pracownicy Muzeum Ziemi Krajeńskiej. Można ją oglądać w plenerze, na nakielskim rynku. To ekspozycja przygotowana przez IPN, zatytułowana: „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45–1956”.

Konferencja naukowa pod patronatem burmistrza Nakła

Z kolei Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle organizuje konferencję naukową pt. „Żołnierze Niezłomni – podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne po 1945 roku”. Posłuchać można wystąpień czterech prelegentów:

  • prof. dr hab. Tadeusz Wolsza wygłosi odczyt pt. „Druga konspiracja w Polsce: chronologia, geografia, skala zjawiska i działalność”;
  • dr Alicja Paczoska-Hauke z Delegatury IPN w Bydgoszczy naświetli temat: „Druga konspiracja na terenie Kujaw i Pomorza”;
  • prof. dr hab. Danuta Jastrzębska-Golonka z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy opowie o „Listach z celi śmierci”;
  • mgr  Artur Ptaszyński przedstawi powstać Leszka Białego (1919 – 1945). To bydgoska ofiara terroru stalinowskiego.

- Z uwagi na sytuację epidemiologiczną konferencja odbędzie się w formule online. Nagranie przebiegu zostanie udostępnione na naszych kanałach społecznościowych -informuje Mariusz Skoczek, dyrektor PiMBP w Nakle nad Notecią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska