Grupa Azoty szuka oszczędności, przedłużyła porozumienia
Grupa Azoty wciąż walczy o wyjście z trudnej sytuacji finansowej. W ostatnich dniach lipca 2024 r. Grupa Azoty S.A. podpisała aneks do porozumienia z instytucjami finansującymi. To pozwala spółce na kontynuację wdrażania działań naprawczych. Porozumienie będzie obowiązywało do 11 października.
Wśród działań naprawczych, które wymienia firma, jest m.in.
- wdrażanie projektów optymalizujących sprzedaż i produkcję,
- osiąganie synergii biznesowych w ramach całej Grupy Kapitałowej,
- wdrażanie oszczędności wewnątrz organizacji.
Spółka w komunikacie z końca lipca zapowiada, że zarząd grupy przygotowuje się również do podjęcia w najbliższych tygodniach decyzji w zakresie zbywania zbędnego majątku i zakończenia pracy długotrwale nierentownych instalacji. W Grupie prowadzone są także intensywne rozmowy ze Związkami Zawodowymi w celu uzgodnienia zawieszenia najbardziej kosztochłonnych elementów ZUZP.
W komentarzu do aktualnej sytuacji spółki, cytowany w komunikacie prezes Grupy Azoty Adam Leszkiewicz mówi o wymagającym otoczeniu rynkowym:
"To przede wszystkim wzmożony import nawozów z Rosji i Białorusi, a także wysokie koszty uprawnień do emisji CO2, gdzie dodatkowym wyzwaniem pozostaje mniejsza liczba darmowych uprawnień, z uwagi na uwzględnianie w tym przypadku poziomów produkcji z okresu, w którym Grupa istotnie ograniczała produkcję".
Grupa Azoty Puławy zakończyła kolejny etap budowy instalacji
Grupa Azoty Puławy pochwaliła się zakończeniem etapu budowy V linii instalacji kwasu azotowego. Inwestycja jest na etapie rozruchu mechaniczno-technologicznego. Zakończenie tej fazy przygotowań do pracy ma potrwać do IV kwartału 2024 r.
Jak wyjaśnia spółka, budowa V linii kwasu azotowego to element inwestycji pt. Modernizacja instalacji kwasu azotowego oraz budowa nowych instalacji kwasu azotowego, neutralizacji i produkcji nowych nawozów na bazie kwasu azotowego. Budżet tej inwestycji to 695 mln zł.
Czemu ma służyć nowa linia? Głównym celem jest zwiększenie efektywności produkcji kwasu azotowego oraz poprawa ekonomiki wytwarzanych na jego bazie nawozów.
"Przed nami kluczowy etap rozruchów instalacji, jego zakończenie umożliwi komercyjny start inwestycji. To z kolei przełoży się na większą efektywność produkcji, również w kontekście pełnego wykorzystania mocy produkcyjnych linii granulacji mechanicznych. Przypomnę, że już ponad 10 lat temu powstała koncepcja stworzenia 6 linii granulacji mechanicznej na poziomie Grupy Azoty – w tym dwóch linii w Puławach, które niestety nadal nie pracują na 100%" – mówi Hubert Kamola, wiceprezes Grupy Azoty S.A. odpowiedzialny m.in. za obszar Agro, jednocześnie prezes Grupy Azoty Puławy.
Azoty wyjaśniają: V linia kwasu o zdolności produkcyjnej 1000 ton/dobę docelowo umożliwi zwiększenie zdolności produkcji kwasu azotowego i neutralizacji, a w konsekwencji wytwarzanie wysokiej jakości nawozów granulowanych (macro) dla nowoczesnych technologii nawożenia. Pozwoli również na płynne przeprowadzenie modernizacji istniejących linii kwasu azotowego (I, II, III, IV) oraz pełne dociążenie dwóch linii saletry granulowanej mechanicznie.
Piąta linia kwasu będzie w pełni zintegrowana z instalacją neutralizacji o wydajności 1300 ton na dobę. Dzięki wykorzystaniu systemu EnviNOx®, czyli katalitycznej redukcji N2O i NOx możliwe będzie osiągnięcie niskich poziomów emisji oraz niskich wskaźników zużycia głównych materiałów oraz surowców. Rozbudowa produkcji kwasu azotowego pozwoli na poprawę efektywności produkcji poprzez zmniejszenie wskaźników zużycia amoniaku i energii elektrycznej. Nastąpi także pełna integracja produkcyjna z innymi instalacjami z wykorzystaniem pełnej infrastruktury oraz potencjału obecnych instalacji.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Ostrowska-Królikowska pierwszy raz o wnuczce. Radosne słowa do maleńkiej Jadzi [FOTO]
- "Królowa Życia" wreszcie ściągnęła doczepy. Szok, co naprawdę ma na głowie | ZDJĘCIA
- Nie uwierzycie, gdzie pracuje dziewczyna Żyły. Jej koleżanki pękają z zazdrości
- Sąd orzekł, że to Zając jest winna w sprawie jej dzieci. Wymierzył jej bolesną karę