Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wywołuje "prątek Kocha". Gruźlica nie przestaje być problemem!

(Oprac. has)
Widoczne na zdjęciu RTG nacieki gruźlicze w płucach chorego z zaawansowanym stadium.
Widoczne na zdjęciu RTG nacieki gruźlicze w płucach chorego z zaawansowanym stadium. archiwum
Gdy po II wojnie światowej wprowadzono w Polsce obowiązkowe badania radiologiczne płuc wydawało się, że uporano się z potężnym problemem epidemiologicznym i społecznym. Niestety, gruźlica nie przestaje być problemem.

Gruźlica przenosi się głównie drogą kropelkową. Bakterie są rozpylane w czasie kaszlu, kichania i mówienia, następnie są inhalowane przez drogi oddechowe, które stają się "wrotami zakażenia".
Wykryć, odizolować i skutecznie leczyć

Jeden nieleczony chory może zarazić średnio 15 osób. Dlatego dla zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby istotne jest szybkie wykrywanie, izolacja i skuteczne leczenie chorych.

Należy pamiętać, że zachorowaniu na gruźlicę szczególnie sprzyjają:
- stres,
- przemęczenie,
- niedożywienie,
- niektóre przewlekłe schorzenia np. cukrzyca, nowotwory, niewydolność serca, niewydolność nerek i wątroby,
- alkoholizm, nikotynizm, narkomania.

Przeczytaj także: Gruźlica wciąż groźna
Aby zapobiegać zachorowaniu należy dbać o dobre warunki życia, pracy i odpoczynku, prowadzić zdrowy i higieniczny tryb życia, unikać nałogów.

Objawy, które powinny skłonić nas do pójścia do lekarza to: kaszel utrzymujący się przez trzy tygodnie, odkrztuszanie plwociny, osłabienie, stany podgorączkowe, duszność, ból w klatce piersiowej, krwioplucie i nocne poty.

Choć gruźlica najczęściej dotyczy płuc, to objąć może również inne narządy. - Kilka tygodni temu zanotowano w naszym województwie ciężki przypadek rozsiewu choroby z zajęciem płuc oraz opon mózgowo-rdzeniowych. Rozpoznanie ustalono między innymi dzięki nowoczesnym, szybkim metodom diagnostycznym, co umożliwiło niezwłoczne wdrożenie leczenia - informuje lek. med. Danuta Łaskawska-Szargało, z-ca dyrektora ds. lecznictwa w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.

Według danych opublikowanych w 2013 r. przez Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, województwo kujawsko-pomorskie osiągnęło najlepsze w Polsce wyniki w leczeniu gruźlicy.Największy ośrodek pulmonologiczny w regionie - Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii - posiada doskonale wyposażony Zakład Diagnostyki Mikrobiologicznej. W ostatnich miesiącach placówka wzbogaciła się o nowy aparat GeneXpert, który w oparciu o techniki molekularne pozwala na szybkie wykrycie materiału genetycznego prątka oraz identyfikację oporności na jeden z najważniejszych leków - ryfampicynę -
W Oddziale Leczenia Gruźlicy, który mieści się w malowniczo położonym obiekcie przy ul. Meysnera w Smukale, w ub.r. leczono 225 chorych na gruźlicę.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska