https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W regionie grypa wciąż groźna i zbiera śmiertelne żniwo. Warto się zaszczepić

Małgorzata Stempinska
Szpitale w Kujawsko-Pomorskiem już wprowadziły ograniczenia dla odwiedzających.
Szpitale w Kujawsko-Pomorskiem już wprowadziły ograniczenia dla odwiedzających. Tomasz Czachorowski
Choć liczba zachorowań na grypę w regionie w pierwszej połowie lutego spadła, nie można jeszcze powiedzieć, że grypa odpuszcza. Zmarło na nią już siedem osób. W aptekach nie ma problemu z dostępnością szczepionek. Receptę teraz wystawi farmaceuta.

W styczniu bydgoski sanepid odnotował 10 537 przypadków grypy potwierdzonych testami (1-15 stycznia - 3043 przypadki oraz 16-31 stycznia - 7494). Dla porównania w styczniu ubiegłego roku było ich 1557. W pierwszej połowie lutego br. sanepid odnotował 5189 przypadków grypy potwierdzonych testami. W analogicznym okresie ubiegłego roku było ich 1632. Największą liczbę zachorowań (powyżej 1500 przypadków) odnotowano w powiecie bydgoskim, toruńskim oraz grudziądzkim, a najmniejszą (poniżej 300 przypadków) w powiecie mogileńskim, wąbrzeskim oraz radziejowskim. W tym sezonie z powodu grypy w regionie zmarło 7 osób. W całej Polsce na grypę choruje ponad 300 tys. osób.

- Szczyt zachorowań na grypę przypada między styczniem a marcem - mówi Marta Myśliwiec z Oddziału Komunikacji Społecznej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

W aptekach na Pomorzu i Kujawach nie ma problemu z dostępnością szczepionek na grypę. Chodzi tutaj o szczepionki do zakupu przez chorych i te dostępne w aptecznych punktach szczepień (10 proc. aptek).

- 14 lutego tego roku weszła w życie ważna zmiana dla pacjentów. Farmaceuta może już wystawić receptę na szczepionkę na grypę, także refundowaną. Seniorzy mogą się zaszczepić bezpłatnie - mówi Marcin Piątek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Bydgoszczy.

Jak dodaje, gorzej jest z zakupem leków przeciw grypie (z oseltamiwirem). Jest nadzieja na poprawę sytuacji. W najbliższym czasie powinny się zmniejszać problemy z dostępnością tych leków. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że ściągnie interwencyjnie leki z oseltamiwirem z zagranicy.

Marta Myśliwiec zaznacza, że grypa jest w szczególności groźna dla osób z obniżoną odpornością.

Optymalny czas szczepienia przeciw grypie powinien mieć miejsce przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności, który w Polsce występuje od października do kwietnia.

- Jednakże szczepienia przeciw grypie można realizować w czasie trwania całego sezonu grypowego. Szczepienie jest korzystne nawet jeżeli realizujemy je, kiedy aktywność wirusa grypy już się rozpoczęła - przekonuje Marta Myśliwiec.

Zaszczepimy się w aptece

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie są dostępne dla:

  • osób w wieku 65+,

  • kobiet w ciąży oraz

  • dzieci i młodzieży od 6. miesiąca życia do 18. roku życia.

Dzieci i dorośli mogą się zaszczepić w podmiotach leczniczych. Natomiast tylko dorośli również w ogólnodostępnych aptekach. W każdej sytuacji przed wykonaniem szczepienia przeciw grypie potrzebna jest recepta. Od 14 lutego br. można uzyskać receptę od farmeceuty (także refundowaną) i zaszczepić się w aptece. Nie trzeba więc mieć recepty od lekarza.

Ograniczenia w odwiedzinach pacjentów w szpitalach

Szpitale w Kujawsko-Pomorskiem już wprowadziły ograniczenia dla odwiedzających. Dyrekcja Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy wprowadziła od 10 stycznia 2025 rokudo odwołania we wszystkich oddziałach szpitala ograniczenie liczby osób odwiedzających pacjentów - 1 osoba do 1 chorego. Wizyty mogą odbywać się w godz. 13-17, a w dni wolne od pracy i święta w godz. 10- 17, skrócone do maksymalnie 15 minut. Zaleca się, by osoba odwiedzająca zabezpieczyła nos i usta maską ochronną przez cały czas trwania odwiedzin.

W Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu pacjentów odwiedzać mogą wyłącznie osoby, które nie mają żadnych objawów infekcji. Może to być tylko jedna dorosła osoba, a maksymalny czas takiej wizyty wynosi 30 minut. Wprowadzono obowiązek założenia maseczki i zdezynfekowania dłoni. Przy dzieciach przebywać może tylko jeden opiekun, który - oczywiście - musi być zdrowy. Odwiedziny pacjentów przebywających w izolatkach oraz pod intensywnym nadzorem medycznym wymagają zgody personelu, który wskazuje dodatkowe środki bezpieczeństwa. Także w szpitalnym oddziale ratunkowym pacjentowi może towarzyszyć maksymalnie jedna osoba pełnoletnia. - Mamy nadzieję, że podjęte działania, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa naszym pacjentom, pozwolą uniknąć nam wprowadzenia czasowo całkowitego zakazu odwiedzin - piszą na Facebooku medycy ze szpitala w Grudziądzu.

- Nieustannie monitorujemy sytuację. W przypadku wystąpienia ognisk epidemicznych, w poszczególnych klinikach, wprowadzane są tam ograniczenia adekwatne do aktualnie występującego zagrożenia. Obecnie takie ograniczenia występują w Klinice Gastroenterologii oraz w Klinice Hematologii i podyktowane są one dobrem hospitalizowanych pacjentów. W sytuacjach szczególnych, zwłaszcza stanach krytycznych, personel Szpitala stara się stworzyć bezpieczne warunku do kontaktu rodziny z pacjentem - mówi dr n. hum. Łukasz Kosiński, pełnomocnik dyrektora ds. Strategii, Komunikacji oraz Rozwoju Kadr Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska