Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyższy podatek VAT. W małe firmy uderzy podwójnie!

Agnieszka Domka-Rybka, Fot. Monika Smól [email protected] Tel. 52 326 31 86
Małgorzata Przybytkowska twierdzi, że gdy wzrośnie podatek VAT, będzie musiała podnieść ceny. Boi się, że przez to straci część klientów
Małgorzata Przybytkowska twierdzi, że gdy wzrośnie podatek VAT, będzie musiała podnieść ceny. Boi się, że przez to straci część klientów
Te najmniejsze, jednoosobowe, dla których wydatki są tożsame z prywatnymi, odczują wzrost podatku podwójnie - i jako konsumenci, i jako przedsiębiorcy.

- Zdaję sobie sprawę, że tak właśnie będzie - nie kryje żaluMałgorzata Przybytkowska, właścicielka kwiaciarni w Chełmnie.

Wyższy VAT, więc nie przyjdą po kwiaty

- Wzrost podatku VAT wpłynie na ceny kwiatów, bo na przykład podrożeje paliwo, a towar trzeba przecież czymś dowieść - dodaje Przybytkowska. - Ponadto więcej wydam na prąd, już teraz przychodzą faktury na 300 zł. Najgorsze jest to, że i dziś państwo i dużo z tego zabiera, bo samo zużycie to u mnie koszt 70 zł. I nie czarujmy się, jeśli ludzie będą mieli wybrać między droższym jedzeniem a droższymi kwiatami - wybiorą to pierwsze!przecież rząd nie mówi nic o tym, że wraz ze wzrostem podatku wzrosną pensje. A ja stracę podwójnie: klientów i życie będzie mnie kosztowało więcej.

Mówi się, że wyższy VAT w małym stopniu obciąży przedsiębiorstwa. - Owszem, firmy będące płatnikami tego podatku będą musiały przeprogramować kasy fiskalne, ale przecież to jednorazowy koszt, w dodatku niewielki - komentuje Agata Szymborska-Sutton, analityk z Tax Care (to ogólnopolska firma świadcząca usługi księgowe i oferująca doradztwo finansowe). - Podobnie jest z kosztem aktualizacji programów księgowych.

VAT z założenia jest podatkiem neutralnym dla firm, bo przedsiębiorca może go później odliczyć. Wygląda na to, że główny ciężar podwyżek spadnie na ostatecznego nabywcę - konsumenta, który nie prowadzi działalności gospodarczej i który tym samym tego podatku nie odliczy.

VAT nazywany jest podatkiem od konsumpcji. O neutralności tego podatku ma świadczyć również to, że nie wpływa on na podatek dochodowy przedsiębiorcy. - To wszystko prawda, ale należy pamiętać, że w wielu przypadkach VAT traci swój neutralny charakter - uważa analityk z Tax Care. - I dotyka to najbardziej najmniejsze firmy. Jeśli przedsiębiorca, który wykorzystuje w swojej działalności samochód, nie może odliczyć podatku VAT zawartego w cenie auta i paliwa tylko dlatego, że jest to samochód osobowy, a nie ciężarowy, to dla takiego przedsiębiorcy podatek od towarów i usług nie jest neutralny. Nie jest też taki z innego powodu. Firmy są zobowiązane płacić go natychmiast, tuż po wystawieniu faktury, niezależnie od tego, czy faktura została już zapłacona, czy też nie.

 

Własna firma, czyli praca i dom to jeden budżet

Fiskusa nie interesuje, czy przedsiębiorca zachowa płynność finansową, czy nie wpadnie w tarapaty, które postawią pod znakiem zapytania byt jego firmy. I co z tego, że zwrot VAT-u nie odbywa się tak samo szybko, jak jego wpłata, bo fiskus ma na to "tylko" 60 dni?

Warto też wspomnieć o dwóch milionach osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność. Dla większości z nich budżet firmy jest jednocześnie budżetem prywatnym. Tak więc firmy odczują wzrost podatku VAT podwójnie - i jako konsumenci, i jako przedsiębiorcy.

Czytaj też:VAT w górę. Podrożeje jedzenie, opłaty, usługi, mieszkania i raty kredytów

Czytaj też: Czytaj też: Robert Gwiazdowski: Wyższe podatki zapłacą najbiedniejsi. Bogaci w ogóle ich nie płacą!

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska