Czytaj też: XIX Forum Gospodarcze w Toruniu. Czy zagraniczni inwestorzy ruszą nad Wisłę?
Impreza odbywa się już po raz piąty. Od lat przyciąga też znane osobistości świata polityki i biznesu. Ale nie tylko o przyciąganie chodzi.
- Poprzez dyskusję uczymy się nie tylko tego, jak budować partnerstwo ze Wschodem, ale w ogóle jak budować relacje gospodarcze i polityczne - uważa Olgierd Dziekoński, minister w kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego. - Wiele propozycji dyskutowanych tu na forum, ma swoje odzwierciedlenie także w innych wydarzeniach, także gospodarczych.
Partnerstwo i rozwój
Tegoroczne forum, tak jak poprzednie edycje, poświęcone zostało transgranicznym systemowym więziom gospodarczym.
GALERIA ZDJĘĆ Z XIX FORUM GOSPODARCZEGO W TORUNIU
Podczas sesji plenarnej rozmawiano o możliwościach współpracy w różnych branżach np. z Kazachstanem. Wcześniej jednak organizatorzy wręczyli nagrody im. Stefana Mellera za najlepsze prace magisterskie poświęcone współczesnym stosunkom na arenie międzynarodowej. W tym roku uznanie zyskała praca Łukasza Romaniuka, studenta Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz absolwentki toruńskiego UMK Jagody Smagłowskiej.
Wczoraj mówiono też dużo o rozwoju naszego regionu pod względem infrastruktury potrzebnej do przyciągnięcia biznesu. Forum było także okazją do podpisania porozumienia między władzami trzech województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz mazowieckiego w kwestii rozwijania infrastruktury wokół drogi wodnej E40.
- Jesteśmy gotowi do starania się o pieniądze na ten cel w nadchodzącym okresie programowania Unii Europejskiej - podkreśla marszałekPiotr Całbecki.
Również wczoraj na debatę o roli i perspektywie współpracy rolnictwa z wielkimi sieciami handlowymi przyjechał Marek Sawicki, minister rolnictwa.
Potrzebna etyka
Jednak organizatorzy podkreślają, że chcą, by forum było także miejscem, w którym rozmawia się o gospodarce w kontekście społecznym.
- Brakuje nam etyki lub czegoś co jeszcze nie zostało nazwane i tego musimy poszukiwać - uważa Jacek Janiszewski, przewodniczący rady programowej Stowarzyszenia Współpraca i Integracja, które organizuje Forum Gospodarcze. - Dlatego od tego roku forum ma wymiar również społeczny. Bez tego nie da się już rozmawiać o gospodarce.
Podczas dyskusji prelegenci rozmawiali również na temat roli państwa jako gwaranta wolności. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Krzysztof Kwiatkowski, były minister sprawiedliwości, czy prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich.
Dziś w programie forum kontynuacja dyskusji o energetyce i nowych, alternatywach sposobach jej pozyskiwania.
Czytaj też: Mamy aspiracje mieszkaniowe i konsumpcyjne, nie mamy pieniędzy. Potrzeby zaspokajamy więc... kredytem
