Z okazji 160-lecia powstania kolei warszawsko-bydgoskiej stowarzyszenie Kuźnia talentów przy współpracy z aleksandrowską biblioteką zaprosili mieszkańców powiatu na Grę Terenową „Z Aleksandrowa Kujawskiego do Pogranicznego".
Chętnych do zabawy w sobotnie południe, 15 października nie brakowało!
Udział wzięło aż osiem pięcioosobowym drużyn, które mogły przenieść się w czasie i poznać historię miasta. Zadania często sprawiały problemy, ale to była niezapominania zabawa dla całych rodzin, także tych z małymi dziećmi.
Uczestnicy gry mogli spotkać Henryka Sienkiewicza, który podczas podróży odpoczywał w bufecie aleksandrowskiego dworca, układali puzzle i lokomotywę. Musieli odnaleźć stare, kolejowe zawody i „ugotować” potrawy. Spotkali także małą Basię i popa, który pokazał, gdzie dawniej była cerkiew.
Każdy z uczestników otrzymał nagrodę i dyplom oraz koszulkę z niezwykłym zdjęciem. Na T-shirtach pojawiła się mała Stasia Bereźnicka, która swojemu tacie pozowała przed głównym wejściem na dworzec. Zdjęcie powstało około 1924 roku. Stanisława to siostra babci pani Karoliny Faleńczyk, członka Kuźni Talentów.
Na zakończenie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu i wernisaż kolejowej wystawy fotograficznej zorganizowanej w związku ze 160-leciem powstania naszej drogi żelaznej. Uczestnicy musieli wykonać zdjęcie związane z dziedzictwem techniki kolejowej na terenie powiatu aleksandrowskiego.
W konkursie wzięły udział 34 osoby, które nadesłały prawie setkę zdjęć. Komisja miała niezwykle ciężkie zadanie, bo nagrodzić mogło jedynie 20.
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030
Wyniki konkursu fotograficznego 160 lat kolei warszawsko-bydgoskiej:
Dzieci
- Norbert Gołębiewski (lat 13) „Pociąg do kolei”
- Zuzanna Biegała (lat 11) „Wiadukt”
- Gabriel Bratkowski (lat 10) „Opuszczone siostry”
Młodzież
- Adrian Sukiennik (lat 20) „Kolejowa twarz”
- Małgorzata Hołtyn (lat 18) „Tunel pod wiaduktem w Białych Błotach”
- Julia Spalińska (lat 17) „Wśród natury”
Dorośli
- Leszek Rutecki „Widok dworca od strony wejścia głównego”
- Joanna Malinowska „Granica”
- Katarzyna Bratkowska „Retro”
Wyróżnienia:
- Anna Gałka „Odbicie czyli przemieszanie starego z nowym”
- Marek Błachowicz „Stacja Nieszawa – Waganiec”
- Paula Rosińska „Spotkanie pod wiaduktem”
