Zespół Przychodni Specjalistycznych przy ulicy Szpitalnej we Włocławku zmienił system rejestracji pacjentów dwa miesiące temu. Wcześniej do większości poradni trzeba się było zapisywać osobiście. Obowiązywała zasada kto pierwszy, ten lepszy Pacjenci, którzy wstali bladym świtem i stanęli w kolejce, mieli szansę na przyjęcie do lekarza. Kto przyszedł za późno, był skazany na powtórne pofatygowanie się do ZPS-u. Kto się zarejestrował wiedział, że w tym samym dniu dostanie się do lekarza.
Nowy system, dający pacjentom szansę na rejestrowanie się przez telefon spowodował, że pacjenci po raz pierwszy zapisujący się do specjalisty muszą czekać tygodniami na przyjęcie. Najkrótsze są kolejki do kardiologa - terminy przyjęć sięgają dwóch, trzech tygodni. Do poradni chorób naczyń chorzy rejestrowani są z półtoramiesięcznym wyprzedzeniem. Dwa miesiące minie zanim ktoś, kto się zarejestrował, dostanie się do gastro-enterologa. Trzy i pół miesiąca trzeba natomiast czekać na przyjęcie przez reumatologa lub neurologa. - Jeśli ktoś już rozpoczął leczenie, na kolejne przyjęcie do lekarza _nie musi tak długo czekać - zapewnia pełniąca obowiązki dyrektora Anna Dębicka. - _Na przykład na powtórną wizytę u okulisty czeka się około dwóch tygodni, podczas gdy pacjenci po raz pierwszy rejestrujący się mają wyznaczane terminy na październik. Jak zmiany w systemie rejestracji przyjęli pacjenci? Większość jest zadowolonych z tego, że nie musi zapisywać się do lekarza osobiście, ale wielotygodniowe oczekiwanie na wizytę jest dla części chorych nie do przyjęcia.
Ostatnio skontaktował się z nami Czytelnik, który oburzał się, że w poradni okulistycznej niektórzy pacjenci przyjmowani są po znajomości, czyli poza kolejnością. Anna Dębicka wyjaśnia: - Bez kolejki przyjmowani są tylko pacjenci z "ciałem obcym" w oku. W innych sytuacjach niemożliwe jest dostanie się do specjalisty w dniu rejestracji. Czy jest szansa, że kolejki do niektórych chociaż specjalistów zmniejszą się? Niestety, w tym roku nie. Może być natomiast tak, że jeszcze bardziej się wydłużą.
Do sprawy wrócimy.