Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z czego rząd sfinansuje sfinansować świadczenia przedemerytalne i specjalizacje medyczne? Zabierze miliardy pracownikom z FGŚP

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Archiwum Polska Press
Jakie będą następne pomysły na bilansowanie rozdętego socjalnie budżetu? - pyta Zbigniew Żurek, wiceprezes BCC, minister pracy GGC BCC, członek Rady Dialogu Społecznego.

Rząd planuje sfinansować świadczenia przedemerytalne, wynagrodzenia osób młodych oraz staże i specjalizacje pracowników medycznych nie tylko z Funduszu Pracy, ale Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Zapowiadają się duże zmiany w przyznawaniu świadczeń z programu 500 plus
Komentuje Zbigniew Żurek, wiceprezes BCC, minister pracy GGC BCC, członek Rady Dialogu Społecznego:

Dotychczas „portfelem na trudne chwile” był Fundusz Pracy, teoretycznie stworzony by dostarczać środków, wspierających aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Tymczasem kieszeń tego Funduszu okazała się zbyt płytka, by sfinansować ostatnie pomysły rządzących, których jest przecież niemało. Są to zarówno świadczenia przedemerytalne jak i finansowanie obietnic ministra zdrowia, dotyczących między innymi staży i specjalizacji młodych lekarzy.

Z „siostrzanego” funduszu planuje się wyciągnąć na bieżące potrzeby 4 miliardy 600 milionów złotych

Tymczasem pieniędzy na sfinansowanie tych obietnic z Funduszu Pracy brak. Rząd szuka zatem możliwości ich pozyskania w innym miejscu. Najbliższym okazał się FGŚP (Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych). Z tego „siostrzanego” funduszu planuje się wyciągnąć na bieżące potrzeby 4 miliardy 600 milionów złotych (w ciągu najbliższych 2 lat), czyszcząc konto Funduszu praktycznie do zera.

Retorycznym staje się pytanie, co rząd zrobi, gdy wystąpi nagła potrzeba użycia Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zgodnie z jego ustawowym przeznaczeniem – na finansową ochronę pracowników upadających firm. Znakomita koniunktura polskiej gospodarki nie będzie przecież trwać wiecznie...

Zamach na pieniądze gromadzone przez pracodawców

Próba ruszenia FGŚP to kolejny zamach na środki gromadzone przez pracodawców, które miałyby być użyte niezgodnie z ich ustawowym przeznaczeniem. To kolejny niedobry precedens, przeciw któremu stanowczo protestujemy.

Wysokie ceny prądu dla firm podniosą koszty produkcji. „Kowalskich” to także dotknie

Nasuwają się zatem kolejne pytania: co będzie następnym krokiem? Jakie będą następne pomysły na bilansowanie rozdętego socjalnie budżetu? Do czego to prowadzi i czym to się skończy?

Rząd przyjął projekt Pracowniczych Planów Kapitałowych. "Przekazujemy 35-45 mld zł dla lepszego zabezpieczenia emerytów" (x-news/TVN24):

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska