Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na trwającą do 23 września wystawę w Domu Eskenów - "Z duchami przez wieki".
- Wszystkie kultury na ziemi łączy z jednej strony lęk przed śmiercią, a z drugiej zainteresowanie wędrówką i losem pośmiertnym człowieka - mówi Beata Bielińska-Majewska z Muzeum Okręgowego. - Przerażająca i niezrozumiała, śmierć budziła lęk u wszystkich ludów na ziemi. Wiara w życie pozagrobowe, dbałość o godny pochówek, a przede wszystkim wyposażanie zmarłego w różnorodne przedmioty potrzebne w dalszej wędrówce towarzyszyła ludziom przez wieki.
Na wystawie archeologicznej " Z duchami przez wieki" oglądać możemy wyjątkowe przedmioty, które pochodzą z grobów od paleolitu do wczesnego średniowiecza.
Jednym z ciekawych i budzących zainteresowanie przedmiotów jest skorupa żółwia.
To niezwykłe znalezisko pochodzi z grobu młodej kobiety z III wieku po Chrystusie. Pochówek ten odkryty został przez zespół badaczy Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie w Gródku nad Bugiem. Symbolika żółwia w wielu mitologiach jest bardzo rozbudowana i istniała już w pradawnych kulturach. Żółwiowi od najdawniejszych czasów przypisywano wiele cech ludzkich takich jak: miłość czy mądrość. W niektórych kulturach posiadał niezwykłą moc twórczą, symbolizował obfitość, odradzanie się i czas. Do dziś w Chinach żółw jest symbolem siły, długowieczności i wytrwałości.
W wielu dawnych kulturach skorupy żółwi były wykorzystywane we wróżbiarstwie. Kawałków pancerzy używano także jako amuletów długowieczności i obrony przeciw czarom.
Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jak skorupa żółwia znalazła się w odkrytym przez badaczy grobie. Czy została tam złożona jako dar, czy może znalazła się przypadkowo?