Zmiany, jeśli zostaną przyjęte, wejdą w życie w styczniu 2017 roku. Zgodnie z założeniami ministerialnego projektu "Rozporządzenia w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta" ma się powiększyć między innymi miasto Nakło.
Dokładnie zwiększy swoją powierzchnię o 20,02 ha, czyli o działki, które obecnie leżą w granicach miejscowości Chrząstowo. W uzasadnieniu projektu znajduje się informacja o tym, że "za pozytywnym rozpatrzeniem przemaiwiają względy przestrzenno-funkcjonalne".
Czytaj również: W prestiżowym rankingu "Rzeczpospolitej" nasze samorządy nie utrzymały dobrej pozycji
Jak argumentują autorzy projektu, po wybudowaniu obwodnicy Nakła część terenu wsi Chrząstowo znalazła się między ulicami miejskimi "stanowiącymi przebieg drogi wojewódzkiej (ul. Mrotecka) i drogi powiatowej (ul. Karnowska) oraz drogi krajowej nr 10. ten teren jest przeznaczony pod zabudowę usługową i mieszkaniową jednorodzinną. Projekt zyskał pozytywną opinię nakielskich radnych i wojewody kujawsko-pomorskiego.
Inna zmiana w naszym regionie dotyczy Wąbrzeźna. Według założeń projektu Rady Ministrów z mapy województwa w styczniu 2017 roku zniknęłaby gmina Wąbrzeźno. Pojawiłaby się za to gmina Ryńsk. O tę zmianę wnioskowali sami radni gminy.
Z uzasadnienia projektu wynika, że wprowadzenie nazwy Ryńsk ma być szansą na odbudowanie więzi lokalnych łączących społeczność wiejską, "więzi, które w latach PRL wielokrotnie były zrywane metodami administracyjnymi. Zmiana w niczym nie umniejszy statusowi Wąbrzeźna, które jako miasto zachowa dotychczasową rolę" - czytamy w projekcie. "W powszechnym odbiorze nazwa Wąbrzeźno kojarzona jest przede wszystkim z miastem, natomiast nazwa Ryńsk jednoznacznie kojarzyć się będzie z gminą o charakterze wiejskim".
Twórcy projektu podkreślają, że "nazwa powinna odzwierciedlać charakter gminy, gdyż wtedy można mówić o kształtowaniu jej własnej tożsamości regionalnej i pielęgnowaniu lokalnego patriotyzmu. Zmiana nazwy wpłynie korzystnie na prawidłowe kierowanie korespondencji. Obecnie występują nagminne pomyłki w kierowaniu korespondencji do gminy zamiast do miasta i odwrotnie, zarówno przez obywateli, jak i urzędy, sądy i inne podmioty."
Gmina Ryńsk funkcjonowała do 1954 roku.
Pogoda na dZIŚ(20.07.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE
TVN Meteo