MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z Michelina włocławianie dojadą nową ulicą na Wiejską. Wiemy kiedy

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Archiwum GP
Rondo turbinowe w Michelinie oddane wcześniej do użytku! W tym roku ma szansę rozpocząć się kolejna inwestycja drogowa w tej części Włocławka- budowa ulicy łączącej nowe rondo z ul. Wiejską.

Ten rok w Michelinie upłynął pod znakiem inwestycji drogowych. Gdy zakończyła się przebudowa odcinka alei Jana Pawła II od granicy miasta do ulicy Liściastej, rozpoczęły się kolejne prace drogowe - między innymi rozbudowa ul. Szewskiej i budowa jej przedłużenia od ul. Kaletniczej do al. Jana Pawła II. To wszystko w ramach zadania inwestycyjnego pn. "Budowa drogi stanowiącej alternatywne połączenie osiedla Michelin z osiedlem Południe w mieście Włocławek".

Można oddać drogę przed terminem? Można
I trzeba przyznać - ta inwestycje nie ślimaczyła się. Więcej - została oddana do użytku kilka miesięcy przed terminem. Rozbudowa ulicy Szewskiej była bowiem planowana do 1 września. A została zakończona co najmniej dwa miesiące temu. Miało to związek z budową ronda turbinowego, które rozprowadza ruch z alei Jana Pawła II w kierunku ul. Szewskiej. I właśnie ulicą Szewską w czasie budowy ronda wyznaczony był objazd.
Ale i rondo turbinowe też zostało wykonane wcześniej niż było zapisane w umowie. Miało być gotowe do 1 września. Tymczasem już z niego korzystamy - i to od początku sierpnia. Co prawda, jesienią na rondzie planowane są jeszcze nasadzenia, ale to już nie będzie miało wpływu na organizację ruchu. Ta się nie zmieni. - Gdybyśmy teraz zdecydowali się na nowe nasadzenia, zieleń mogłaby w tych upalnych warunkach nie przetrwać - wyjaśnia Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka do spraw inwestycji.

Przetarg na drogę alternatywną rozstrzygnięty
Co z budową odcinka drogi alternatywnej od alei Jana Pawła II do ulicy Wiejskiej? W maju ogłoszony został przetarg na budowę tej drogi. - Firma jest wybrana - dodaje Krzysztof Kukucki. - Na ostatniej sesji radni zgodzili się na przesunięcia budżetowe. Sądzę więc, że na przełomie sierpnia i września możliwe będzie podpisanie umowy. Na razie czekamy na dostarczenie przez potencjonalnego wykonawcę dokumentów potrzebnych do zawarcia umowy.
Z kosztorysu, jakim dysponował Urząd Miasta we Włocławku wynikało, że ta inwestycja pochłonie 19 milionów złotych. Okazało się jednak, że będzie kosztować 6 milionów więcej. Ale na tę inwestycję z Programu Inwestycji Strategicznych Włocławek ma przyznane dofinansowanie. A płatność za nią będzie rozłożona na dwie raty, przy czym ostatnia rata ma być do uregulowania w pierwszym kwartale 2024 roku. Bo wtedy przewidziany jest finisz budowy ulicy od alei Jana Pawła II do Wiejskiej.
Jeśli wszystko pójdzie dobrze, ta inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku, choć Krzysztof Kukucki przyznaje, że pozostaje jeszcze wykup terenów pod przyszłą inwestycję od Lasów Państwowych i uzyskanie zezwolenia na budowę tzw. ZRID-u.

Czeka jeszcze dokończenie przebudowy alei
Jeśli chodzi o inwestycje drogowe w Michelinie, to Urząd Miasta we Włocławku zaplanował także budowę przedłużenia ulicy Brzezinowej do Letniej. Przewidziane jest również dokończenie przebudowy alei Jana Pawła II, bo ta została wykonana tylko na odcinku od granic miasta do ulicy Liściastej. Projekt na pozostałą część drogi, czyli od ulicy Liściastej do ronda Falbanka jest gotowy. Urząd Miasta we Włocławku czeka tylko na możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie tej inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego, ale już z kolejnego rozdania. I od tego, kiedy pieniądze z RPO w ramach nowej perspektywy zostaną uruchomione, zależy kontynuowanie przebudowy alei.

Poszukiwania człowieka w kieleckim zalewie

Poszukiwania człowieka w kieleckim zalewie

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska