Z nią Iga Świątek zagra pierwszy mecz w Rzymie. To finalistka French Open 2021!

Łukasz Konstanty
Anastasija Pawluczenkowa w pierwszej rundzie turnieju WTA w Rzymie łatwo ograła Sarę Errani. Fot. PAP/EPA/Ettore Ferrari
Anastasija Pawluczenkowa będzie rywalką Igi Świątek w drugiej rundzie tenisowego turnieju WTA w Rzymie. Najbliższa przeciwniczka liderki światowego rankingu obecnie zajmuje 506. miejsce w klasyfikacji, w przeszłości była jednak blisko, by znaleźć się w gronie dziesięciu najlepszych tenisistek globu.

Na początku listopada 2021 roku urodzona w 1991 roku zawodniczka zajmowała jedenaste miejsce w rankingu, co było jej najlepszym osiągnięciem w karierze.

Anastasija Pawluczenkowa zagrała w finale French Open

Aktualna niska lokata zajmowana przez najbliższą rywalkę Igi nie powinna nikogo zmylić. Nie jest ona bowiem wynikiem słabej postawy na korcie, ale faktu, iż zawodniczka miała dłuższą przerwę w grze - w ubiegłym roku po wielkoszlemowym Australian Open poinformowała, iż boryka się z kontuzją kolana i czeka ją dziesięciotygodniowy rozbrat z kortem. W kwietniu i maju na chwilę wróciła do gry, po zmaganiach w Madrycie i Rzymie ogłosiła jednak, że musi poświęcić więcej czasu na podreperowanie zdrowia i już do zakończenia sezonu nie wystąpiła w żadnym turnieju.

Od stycznia tego roku doświadczona tenisistka ponownie stara się przypomnieć kibicom o swoim istnieniu, rzadko jednak odnosi zwycięstwa. W środę rozegrała trzynasty mecz w 2023 roku, odnosząc wygrywając dopiero po raz piąty. W meczu z Sarą Errani nie pozostawiła rywalce żadnych złudzeń, triumfując 6:1, 6:1 w zaledwie godzinę i trzy minuty.

W 2021 roku Pawluczenkowa osiągnęła swój największy życiowy sukces - dotarła do finału French Open, w którym po trzysetowym pojedynku uległa Czeszce Barborze Krejcikovej. W dotychczasowej karierze zanotowała 12 triumfów singlowych i sześć deblowych, może się też pochwalić złotym medalem igrzysk olimpijskich z Tokio, wywalczonym w mikście.

Magda Linette i Magdalena Fręch poznały rywalki w drugiej rundzie

Wiadomo już także, z kim zmierzą się w drugiej rundzie pozostałe Polki uczestniczące w turnieju WTA 1000 w Rzymie. Magda Linette, która podobnie jak Świątek udział w zmaganiach rozpocznie od drugiej rundy, zmierzy się z zajmującą 54. pozycję Czeszką Lindą Noskovą (panie nigdy ze sobą nie grały). Urodzona w 2004 roku rywalka w pierwszej rundzie uporała się z Amerykanką Shelby Rogers 4:6, 6:1, 6:4.

Magdalena Fręch, która w środę po długim, trzysetowym meczu ograła Włoszkę Matildę Paoletti, najbliższe spotkanie zagra z Amerykanką Madison Keys (23. lokata), z którą dwa lata temu przegrała w dwóch setach w Berlinie.

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0